درمان افسردگی با انتخاب رژیم غذایی

خیلی از ما به این نکته پی برده ایم که میان آنچه که می خوریم و احساساتی که داریم رابطه بسیار نزدیک و درهم تنیده ای وجود دارد. کافی است به گذشته برگردید و به پرخوری که در طول تعطیلات داشتید و منجر به ایجاد حس تنبلی و خستگی در شما شده بود فکر کنید. در اینجا دلیل علمی تری دال بر وجود یک ارتباط نزدیک میان وضعیت روانی و نوع رژیم غذایی ارائه شده است.

یافته های به دست آمده در تحقیق کامل و گسترده ای که از سوی مجله روانپزشکی آمریکا(1) انجام شده بود نشان دادند که احتمال ابتلا به اختلال افسردگی و اضطراب در زنانی که، از رژیم غذایی سالم و مملو از سبزیجات، میوه ها، سبوس و گوشت قرمز و سفید مرغوب استفاده کرده بودند، در مقایسه با سایر افراد 30 درصد کمتر بود. در مقابل زنانی که از عادات غذایی مخصوص کشورهای غربی که سرشار از مواد غذایی کنسروی و شکر می باشد، پیروی کرده بودند، در مقایسه با سایر افراد 50 درصد بیشتر بود.

اگرچه در انجام این تحقیق تلاش شد تا برخی از فاکتورها کنترل شوند، با این وجود تفکیک کامل علت ها و معلول ها از یکدیگر بسیار دشوار است. چرا که بطور قطع در فرآیند تاثیرگذاری غذایی که خورده می شود، افسردگی از نقش کلیدی برخوردار است. فقط کافی است در مورد نخستین شکستی که در ارتباط به پایان رساندن رژیم خود داشتید و مقدار بستنی که بلافاصله پس از شکستن آن رژیم خوردید فکر کنید. چنین یافته هایی بسیار جالب توجه هستند بویژه با در نظر گرفتن بررسی جدید منتشر شده در انجمن پزشکی آمریکا(2) که نشان داد، بطور متوسط تاثیرات داروهای افسردگی در بیماران مبتلا به علایم خفیف می تواند بسیار کم باشد.

 

چگونه انتخاب یک رژیم غذایی ناسالم می تواند منجر به افسردگی شود؟

به نظر می آید، التهاب، محتمل ترین رابطه موجود میان وضعیت روانی و رژیم غذایی می باشد. مصرف غذاهای کنسروی منجر به ایجاد علایم التهابی بیشتر در بدن می شوند، و التهاب نیز از ارتباط مستقیمی با افسردگی برخوردار می باشد.

مطالعات تجربی نشان داده اند غذاهایی که مقادیر اسیدهای چرب امگا 3 (نظیر ماهی های قزل آلا و آزاد، صدف های خوراکی، بذر کتان و گردو) در آنها بالاست، به عملکرد بهتر عصبی مغز کمک می کنند و حتی باعث بهتر شدن نقش پذیری مغز نیز می شوند. اهمیت تاثیر امگا 3 ها به اندازه کافی بیان شده است تا آنجایی که انجمن روانپزشکی آمریکا از اصول کلّی AHA3، در ارتباط با مصرف ماهی، حمایت می کند. همچنین توصیه شده بیمارانی که از اختلالات روانی، کنترل تکانه رنج می برند روزانه بیشتر از 1 گرم EPA4 و DHA5  (از انواع اسیدهای چرب امگا 3) مصرف کنند.

علاوه بر اینها، میوه جات و سبزیجات و سایر غذاهایی که غنی از آنتی اکسیدان ها هستند نیز، عملکرد محافظتی مهمّی را، مخصوصاً برای افراد مسن، بر عهده دارند.

و البتّه بسیاری از افراد از حساسیت های غذایی و بیماری سیلیاک (عدم توانایی در جذب چربی) رنج می برند. هنگامی که افراد به مصرف چنین غذاهای مشکل آفرینی ادامه دهند. در این هنگام علایمی که بروز می کند، شامل افسردگی، خستگی و تمامی احساسات منفی خواهد بود.

مسلماً شکر، کافئین و الکل نیز می توانند به شکل منفی بر وضعیت روانی فرد تاثیر بگذارند. مصرف مواد غذایی سالم تر و استفاده کمتر از مواد غذایی کنسروی به طور طبیعی باعث کاهش مصرف غذاهای محرک شده و در رفع استرس نیز کمک کننده است.

 

استفاده و مصرف تمامی مواد غذایی

البته گفته های ما بدین معنی نیست که بیرون ریختن داروهای ضد افسردگی، و استفاده از زغال اخته و ماهی آزاد تصمیم خوبی است، بلکه منظور این است که کاهش مصرف مواد غذایی کنسروی به اضافه مصرف بیشتر امگا 3 ها و مقادیر بسیار زیاد میوه جات و سبزیجات، انجام تمرینات ورزشی منظم، و صرف زمان با افراد مورد علاقه، ایده فوق العاده ای در ارتباط با درمان افسردگی های خفیف می باشد.

انجام چنین کارهایی نه تنها برای افسردگی خوب است بلکه بی شک برای سلامتی جسمی شما نیز بسیار مفید خواهند بود.

هنگامی که نوبت به فرآیندها و داروهای پیشگیری در مفهوم کلی می رسد، فعالیت های روزانه مرتبط به مراقبت از خود نظیر: رویداد نگاری، مراقبه و پرداختن به فعالیت هایی که باعث شادی و لذت بردن می شوند همگی نقاط شروع شگفت انگیزی به حساب می آیند. همچنین درمان نیز می تواند به عنوان یک پشتیبان بی نظیر به حساب آید. و البته داروها نیز به هنگام ضرورت در نقش ناجی عمل می کنند.

تغییر شیوه در جهت مصرف مواد غذایی سالم تر همیشه هم باعث بهبود افسردگی نمی شوند، ولی رویکرد مطلوبی برای ارتقا سلامتی روانی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن تلقی می شوند.

 

 

1American Journal of Psychiatry

2American medical Association

3AHA: American Heart Association  (انجمن قلب آمریکا)

4EPA: Eicosapentaenoic acid (نوعی اسید چرب امگا 3)

5DHA: Docosahexaenoic acid (نوعی اسید چرب امگا 3)