نقش ورزش در دوران بارداری بر سلامتی مادر و کودک

انجام حرکات ورزشی تا پایان دوره بارداری هم به نفع مادر و هم کودک می باشد. برخلاف بیشتر سنت ها و عقاید قدیمی، انجام تمرینات ورزشی تا پایان دوره بارداری هیچ تاثیر منفی بر وزن یا اندازه جنین ندارد. این یافته، نتیجه تحقیقاتی است که از سوی محققان دانشگاه پلی تکنیک مادرید به انجام رسیده است.

در این تحقیق همچنین نشان داده شد که بین وزن قبل از بارداری مادران بی تحرک و یا کم تحرک با اندازه بدن نوزاد رابطه ای مستقیم وجود دارد. نتایج این تحقیق در مجله بین المللی چاقی1 منتشر شده است.

"شرکت در فعالیت های فیزیکی حتی به میزان کم تاثیرات مفیدی بر سلامتی مادر و جنین دارد." این یافته ها به تازگی در مجله مذکور به انتشار رسیده اند و بر مزایای داشتن یک سبک زندگی فعال در کل دوره بارداری و تاثیرات آن بر سلامتی کودک و مادر تاکید می کنند.

جاناتان روئیز محقق موسسه Karolinska در سوئد و مولف اصلی این تحقیق، که هماهنگی های لازم میان تیم تحقیقاتی دانشگاه پلی تکنیک مادرید و یک مرکز سوئدی را ایجاد کرده است، در توضیح این مطلب چنین بیان کرد: تمرینات ورزشی که در طول 3 ماهه دوم بارداری و 3 ماهه سوم انجام می شوند، هیچ تاثیر منفی بر سلامتی جنین ندارند.

160 زن سالم 30 - 25 ساله که همگی سبک زندگی کم تحرکی داشتند، ولی هیچ خطری از نشانه های زایمان زودرس در آنان مشاهده نمی شد، در این تحقیق شرکت کردند. نیمی از افراد این گروه، تحت نظارت کارشناسان مرکز فعالیت های بدنی و علوم ورزشی و با همکاری بخش زنان و زایمان بیمارستان اکوآ در مادرید به انجام فعالیت های ورزشی پرداختند.

این محققان به منظور ارزشیابی سلامتی جنین (اندازه و وزن نوزاد و طول مدت بارداری) از متغیرهای متعددی بهره بردند و به آنالیز تاثیرات برنامه های آموزشی بر وزن و اندازه جنین در طول 3 ماهه دوم و 3 ماهه سوم بارداری پرداختند.

روئیز بر این نکته تاکید می کند که اندازه بدن و طول مدت بارداری و همچنین سایر پارامترهای سلامتی در تمامی زنانی که به انجام تمرینات ورزشی پرداخته بودند در مقایسه با سایر زنانی که در طول بارداری هیچ فعالیت بدنی نداشتند، مشابه بودند.  این نکته بیانگر این حقیقت است که انجام تمرینات ورزشی هیچ خطری را برای سلامتی جنین در پی ندارند.

همچنین مولفان به ارزیابی مواردی نظیر: وزن مادر قبل از بارداری، اندازه بدن جنین و بروز یا عدم بروز دیابت در طول بارداری نیز پرداختند.

در آن دسته از مادرانی که در هیچ فعالیت ورزشی شرکت نکرده بودند (گروه شاهد)، میان وزن مادر پیش از بارداری و وزن نوزاد رابطه ای مستقیم و مثبت وجود داشت. محققان به این نتیجه رسیدند که مادران کم تحرکی که پیش از بارداری وزن بیشتری داشته اند، نوزادان چاقتری را نیز به دنیا آورده اند. با این حال، وجود چنین رابطه ای در آن دسته از زنانی که در طول بارداری به انجام تمرینات ورزشی پرداخته بودند مشاهده نشد.

مطابق اظهارات کارشناسان، کودکانی که به هنگام تولد اضافه وزن زیادی دارند (وزن هنگام تولد بیشتر از 4 kg ) بیشتر در خطر ابتلا به دیابت و انواع خاصی از سرطان ها در بزرگسالی می باشند. بعلاوه، به احتمال زیاد به هنگام تولد چنین کودکانی، دشواری و عوارضی نیز رخ خواهند داد.

 

1International Journal of obesity