هورمون رشد باعث افزایش فرآیند تشکیل استخوان در زنان چاق می شود

در بررسی جدید ارائه شده در نشست سالانه مجمع رادیولوژی آمریکای شمالی (1RSNA) این نکته مشخص شد که در زنانی که چاقی شکمی دارند، جایگزینی هورمون رشد به مدت 6 ماه می تواند باعث افزایش تشکیل استخوان شود.

مولف ارشد این تحقیق، دکتر بردلا، رادیولوژیست بیمارستان عمومی ماساچوست و استادیار رادیولوژی در دانشکده پزشکی بوستون، اظهار می کند: "این نخستین بار است که تاثیرات هورمون رشد بر استخوانها در افراد چاق بررسی می شود. هورمون رشد از اهمیت بسیار زیادی برای سلامت استخوان ها برخوردار است و در زنانی که میزان چربی شکمی در آنها زیاد است، استخوان ها ضعیف تر و میزان هورمون رشد کمتر می باشد".

بر طبق گزارش 2CDC تقریباً یک سوم (33.8%) بزرگسالان در آمریکا مبتلا به چاقی هستند. مطابق تعریف CDC چاقی به معنای داشتن 3BMI بیشتر یا برابر 30 می باشد. چاقی رابطه  مستقیمی با بروز بسیاری از مشکلات سلامتی نظیر بیماری های قلبی- عروقی، مفصلی، دیابت، فشارخون بالا، آسم و آپنه خواب (وقفه های تنفسی به هنگام خواب) دارد. در تحقیق پیشین، دکتر بردلا به این نکته دست یافته بود که زنانی که مقادیر چربی های شکمی در آنان بیش از حد می باشد بیشتر در خطر ابتلا به بیماری تحلیل استخوانی قرار دارند. در این تحقیق، محققان اقدام به تعیین این نکته کردند، آیا تجویز هورمون رشد می تواند باعث افزایش تشکیل استخوان ها شود یا خیر؟

79 زن که در ناحیه شکم دچار چاقی بودند، در دوران پیش از یائسگی به سر می بردند و میانگین سنی آنها 36 و میانگین BMI آنها 35 بود در یک آزمایش تصادفی کنترل شده توسط دارونما (پلاسبو) که 6 ماه به طول انجامید شرکت کردند. به منظور ارزیابی میزان چربی مغز استخوان هر یک از زنان در معرض آزمون اسپکتروسکوپی MR قرار گرفتند. با استفاده از انرژی دوگانه جذب اشعه ایکس (3DXA) میزان تراکم مواد معدنی استخوان اندازه گیری شد. چربی شکم و سطح عضله ران نیز با استفاده از سی تی اسکن مورد سنجش قرار گرفت. به منظور تعیین تغییرات رخ داده، اندازه گیری اولیه با نتایج بعدی به دست آمده در طی 6 ماه مقایسه شدند.

پس از گذشت 6 ماه در آن دسته از زنانی که هورمون رشد دریافت کرده بودند، میزان شکل گیری استخوان، چربی مغز استخوان، توده عضلانی و میزان ویتامین D، همگی افزایش یافته بودند، همچنین در این گروه از زنان، در مقایسه با گروهی که از دارونما استفاده کرده بودند، مقادیر بیشتری از چربی شکمی کاسته شده بود. در آن گروه از زنانی که بیشترین میزان چربی شکمی را از دست داده بودند. درصد بیشتری از فرآیند شکل گیری استخوان نیز مشاهده شد.

به گفته دکتر بردلا، "نتایج این تحقیق نشان می دهد که هورمون رشد علاوه بر تشکیل استخوان، باعث افزایش توده عضلانی، کاهش چربی های شکم و پایین آمدن میزان نشانگرهای خطر وابسته به بیماری های قلبی- عروقی نظیر کلسترول و پروتئین واکنشی C یا CRP نیز می شود".

بر طبق اظهارات این محقق، این درمان خطرات بسیار کمی دارد، همچنین می توان از این درمان در زنانی که چاق نیستند و در دوران پس از یائسگی بسر می برند نیز استفاده کرد: "از آنجایی که افزایش سن با کاهش ترشح هورمون رشد همراه است، می توان از این شیوه به عنوان درمانی بالقوه برای بیماری پوکی استخوان در دوران پس از یائسگی استفاده کرد".

 

RSNA1: انجمنی است که از بیش از 48000 رادیولوژیست انکولوژیست، فیزیکدان پزشکی و سایر دانشمندان مرتبط تشکیل شده است که همگی به لحاظ آموزش و تحقیق در حوزه مراقبت از بیمار جزء برترین ها محسوب می شوند.

2CDC: Centers for Disease Control and Prevention

3BMI: Body Mass Index (شاخص توده بدنی)

4DXA: Dual-energy X-ray absorptiometry