پیش بینی طول عمر با یک آزمایش ساده!

چنانچه این امکان وجود داشت که با انجام یک آزمایش ساده و دقیق پیش بینی کرد که آیا احتمال آن وجود دارد که در اثر ابتلا به بیماری های قلبی جان خود را از دست بدهید، و همچنین پس از انجام این پیش بینی، مدت زمان کافی برای ایجاد تغییراتی به منظور عوض کردن نتیجه را داشتید آیا این آزمایش را انجام می دادید؟

مطمئنا پاسخ شما به این سوال مثبت است. در حقیقت خیلی وقت است که انجام چنین آزمایشی امکان پذیر شده است؛ معمولا پزشکان به منظور بدست آوردن تصویری کلی از سلامت بیماران خود به مدت چندین سال و به شکل روتین از آزمایشی که CBC نامیده می شود استفاده می کنند، و در حال حاضر نتایج بررسی که جدیدا به انجام رسیده است نشان می دهد که می توان با استفاده از یکی از آیتم های موجود در این آزمایش (که به کرات نادیده گرفته می شود) به نحو دقیقی پیش بینی کرد که آیا یک فرد در اثر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی جان خود را از دست خواهد داد یا خیر!

طی یک تحقیق در مرکز پزشکی در موری و هاروارد1 و بیمارستان زنان در بوستون، به مدت 5 سال، که بخشی از یک سری آزمایشات بالینی بزرگتر در ارتباط با مصرف داروهای کاهنده کلسترول بود، به بررسی بیش از 17000 زن و مرد پرداختند. آنان به این نتیجه دست یافتند که احتمال وقوع مرگ در آن دسته از شرکت کنندگانی که مقیاس 2RDW ،گسترده توزیع گلبول های قرمز، آنان بالا بود، تقریبا 2 برابر سایر افراد می باشد.

معمولا پزشکان تنها زمانی اقدام به بررسی مقادیر RDW می کنند که در پی تشخیص بیماری های بسیار خاص، نظیر انواع خاصی از کم خونی باشند. با این وجود، نتایج تحقیقات نشان داد که میزان RDW یکی از عواملی است که امکان پیش بینی بروز بیماری های قلبی و عروقی و میزان مرگ میر را تا اندازه زیادی میسر می سازد.

علت اینکه چرا وجود مقادیر بالایی از RDW منجر به بروز مشکلات قلبی می شود هنوز کشف نشده است. به اعتقاد دکتر هُرن3، این امر می تواند به علت تولید بی قاعده یا بسیار سریع سلولهای قرمز خون و یا به علت وجود بیماری در مویرگ ها و تخریب گلبول های قرمز خون در رگهای خونی بوجود می آید.

مسلم است که آزمایش مذکور از دقت بالایی برخوردار است و در آینده ای نه چندان دور، پزشکان قادر خواهند بود از آن به منظور تعیین خطرات موجود استفاده کنند. دکتر هُرن، چنین بیان می کند: "ما در حال حاضر در حال تکوین بررسی هایی هستیم تا امکان بهره گیری از مقیاس RDW در روند پیش بینی احتمال بروز بیماری های قلبی- عروقی در آینده را بررسی کنیم. بعلاوه ما در تلاش هستیم تا بجای دست روی دست گذاشتن و منتظر ماندن تا زمان بروز بیماری، تغییرات کوچکی را در زمان حال ایجاد کنیم که اثرات بیشتری را بر پیشگیری از بیماری های قلبی در آینده خواهند داشت.

 

1Intermountain Medical Center in Murray, Utah, and Harvard’s Brigham

2RDW: Red cell Distribution Width

3Benjamin Horne, PhD, director of cardiovascular and genetic epidemiology at the Intermountain Medical Center Heart Institute