کشف رابطه ای جدید میان دیابت و قلب

رابطه ای که به بطور قطع خواهان برقراری آن نخواهید بود.

چنانچه بیماری فشار خون بالا، یا حتی دیابت نوع 2 برای شما تشخیص داده شده است، بهتر است آنها را جدی بشمارید، چرا که در این شرایط احتمال بروز نارسایی قلبی در شما به نحو چشمگیری بالا خواهد بود.

به گفته دکتر لین اولانسکی، متخصص بیماریهای غدد در کلینیک Cleveland، بیماری های قلبی، علت اصلی مرگ و میر در افراد مبتلا به دیابت می باشند. در صورت ابتلا به دیابت نوع 2، و در وضعیتی که سایر شرایط مشابه و یکسان باشند، میزان افزایش خطر مرگ و میر در اثر بیماری های قلبی در مردان دو برابر و در زنان سه الی چهار برابر می شود.

رابطه میان دیابت نوع 2 و نارسایی قلبی از مدت ها قبل شناسایی شده است، ولی تاکنون علت و چرایی این امر به نحو کامل و دقیقی مشخص نشده است. به تازگی محققان، مسیر بیولوژیکی جدیدی را شناسایی کرده اند که به هنگام افزایش غیر عادی سطح قند خون فعال می شود.

این امر منجر به بروز ضربان نامنظم قلب می شود، چیزی که با عنوان آریتمی (بی نظمی) قلبی شناخته می شود. بروز چنین شرایطی منجر به نارسایی قلبی و مرگ ناگهانی در اثر بروز بیماری های قلبی می شود.

به اعتقاد محققان، یافته های جدید می توانند در روند ایجاد درمانهای جدید برای بیماری های قلبی عروقی و دیابتی موثر و کمک کننده باشند. در ضمن به گفته دکتر اولانسکی، در این روند، بررسی صرف قند خون کافی نمی باشد، چرا که قند خون تنها یکی از مولفه های موجود در این رابطه محسوب می شود، بنابراین می بایست عوامل دیگر، نظیر فشار خون و سطح کلسترول خون را نیز به دقت زیر نظر گرفت. فشار خون بالا، سطح بالای تری گلیسیرید و HDL پایین همگی نشانگرهای سندرم متابولیک (مجموعه ای از ویژگی های مرتبط با دیابت نوع 2) محسوب می شوند. فشار خون بالا یکی از علایم مهمی می باشد که می بایست به دقت زیر نظر گرفته شود، با این وجود، تمامی موارد ذکر شده در افزایش خطر بروز حملات قلبی نقش دارند. به گفته دکتر اولانسکی، تشخیص سندرم متابولیک می بایست زنگ خطری برای ضرورت کنترل وضعیت سلامتی بواسطه رژیم های غذایی، انجام تمرینات ورزشی و مصرف دارو باشد. انجام موارد فوق می توانند مانع از ابتلا به دیابت نوع 2 شده و سبب شود که احتمال خطر بروز حملات قلبی نیز، دقیقا به اندازه درصد احتمال بروز این بیماری ها در سایر افراد سالم باشد.