داروهای گیاهی برای رفع علایم آنفولانزا

گیاهان دارویی که به درمان آنفولانزا کمک می کنند

آیا تا به حال برای شما این اتفاق افتاده است که پس از تزریق واکسن آنفولانزا دچار گرفتگی بینی، عطسه بشوید و عرق شدیدی نیز بکنید؟ مطابق تحقیق جدید به انتشار رسیده در مجله  The lancet ، احتمال بروز چنین شرایطی وجود دارد. محققان به بررسی دقیق 31 مطالعه به انجام رسیده در این زمینه پرداختند و به این نتیجه رسیدند که در طول 12 دوره، که ابتلا به آنفولانزا در آنها شایع بود، تزریق رایج ترین نوع واکسن آنفولانزا تنها در 59 درصد از افراد 18 - 64 ساله، از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرده بود.

در مقابل، اثربخشی واکسن های زنده ای که چندان هم رایج نبودند بالاتر بوده و از 85 درصد از افراد محافظت کرده بود. با این وجود، این واکسن به شکل 100  درصد تضمین کننده یک زمستان بدون آنفولانزا نبود.

در نتیجه بهتر است همیشه یک گزینه جایگزین برای خود داشته باشید. به گفته اریک یارنل 1، استادیار رشته گیاهان دارویی در دانشگاه سیاتل، قرن هاست که از مواد پیشگیری کننده و درمانهای گیاهی برای درمان بیماری آنفولانزا استفاده می شود، موادی که برای تهیه آنها هیچ نیازی به نسخه پزشک وجود ندارد. حتی در طول تاریخ، برخی از خطرناک ترین گونه های آنفولانزا نیز با استفاده از گیاهان دارویی درمان شده اند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به کتاب " چگونه گیاهان دارویی بکار گرفته شده در آنفولانزای عالم گیر سال 1918  می توانند امروزه نیز از اثر بخشی بالایی برخوردار باشند؟2"  نوشته شده از سوی گیاه شناسی به نام کتی اباسکل3 مراجعه کنید. این نویسنده در طول بررسی های خود به این نکته پی برد که نسبت نجات آن دسته از افرادی که در آنفولانزای سال 1918  بواسطه گیاهان دارویی درمان شده بودند بسیار بالاتر از افرادی بود که از چنین گیاهانی استفاده نکرده بودند. در بخش ذیل، برخی از توصیه های مرتبط با افزایش توانایی سیستم ایمنی و درمان علایم آنفولانزا بواسطه مصرف گیاهان دارویی از سوی کارشناسان برجسته کشور که در حوزه گیاهان دارویی فعالیت دارند، ذکر شده است. در صورت ابتلا به آنفولانزا، حتما با پزشک خود در تماس باشید و او را از هرگونه گیاه دارویی مصرفی یا درمانهای مکمل دیگر آگاه سازید، چرا امکان بروز تداخلاتی میان مواد ذکر شده با سایر داروهای مصرفی وجود دارد.

جلوگیری از سرایت آنفولانزا: یارنل مصرف گیاهان دارویی تعدیل کننده ایمنی، بویژه جینسینگ آمریکایی 4 را توصیه می کند، چرا که بر اساس آزمایشهای بالینی انجام گرفته این ماده می تواند از بروز آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کند. به گفته او، مصرف این ماده می تواند به عملکرد بهتر واکسن های آنفولانزا، بویژه در افراد مسن کمک کند. اندازه مصرف می بایست به میزان مقادیر توصیه شده بر روی بسته بندی محصول باشد. به هنگام مصرف این ماده به سایر راهبردهای پیشگیری کننده از آنفولانزا نظیر، شستن مرتب دست ها ادامه دهید.

 

درمان بیماری. چنانچه برای رهایی از بیماری آنفولانزا، مصرف گیاهان دارویی یا سایر درمانهای مکمل را برگزیده اید و در عین حال از داروهای دیگری نیز استفاده می کنید در این شرایط با پزشک خود مشورت کنید. امکان بروز تداخلات دارویی میان گیاهان دارویی و سایر داروها، حتی بی ضررترین آنها نظیر آسپیرین با دوز پایین وجود دارد. پس از کسب اجازه و در صورت وجود علایم آنفولانزا می توانید از گیاهان دارویی ذیل استفاده کنید:

  • گونه های سامبوکس 5 (اقطعی های آبی یا سیاه) . می توانید این گیاه را به شکل شربت یا گلسیریت (یک عصاره مایع گلسیرین گیاهی) و به مقدار 1 - 3  قاشق  چایخوری، 3 بار در روز بنوشید.
  • ریشه آنگوستیفولیا اکیناسئا 6 . مصرف این گیاه به شکل تنتور (عصاره الکلی که از بخش خاصی از گیاه بدست می آید) و به اندازه 5  میلی لیتر، 3 بار در روز و یا به شکل کپسول 1000  میلی گرمی، 3 بار در روز می باشد.
  • اوپاتوریوم پرفولیتوم 7. گیاه Boneset  از خانواده گل آفتاب گردان یا گل مروارید، مصرف این گیاه به شکل تنتور و به اندازه 3  میلی لیتر، 3 بار در روز می باشد.

 

یارنل خاطر نشان می کند که هیچ موردی از بروز تداخل میان گیاهان دارویی ذکر شده در بالا و Tamiflu، داروی ضد ویروسی رایجی که اکثر پزشکان تجویز می کنند، مشاهده نشده است. با این حال، در صورت ابتلا به بیماری آنفلوآنزا حتما به مراکز بهداشتی مراجعه کنید چرا که ممکن است چنین عفونتی خطرناک باشد. به عقیده او، افراد می بایست با متخصصان گیاهان دارویی مشورت کنند.

 

ترکیبی از گیاهان دارویی را امتحان کنید

 اباسکل چنین اظهار می کند: "مدت زمان زیادی را صرف بررسی گیاهان دارویی کردم که در درمان نوع خطرناک و مقاوم آنفولانزا در سال 1918 به کار رفته بودند، و قانع شدم که داروهای گیاهی می توانند تا اندازه بسیار زیادی اثر بخش باشند. خود من به شخصه، گیاهانی نظیر boneset، Cohosh سیاه و ریشه Pleurisy را مصرف می کنم. به این ترتیب که مقادیر مساوی از این 3 گیاه را با هم مخلوط کرده و چنانچه احساس کنم که در حال مریض شدن می باشم، هر ساعت و یا هر 2 ساعت یکبار در حدود 30 قطره از این ترکیب را می خورم".

می توانید این گیاهان را به شکل تنتور تهیه کنید و با مایعات مخلوط کنید. با این وجود همیشه قبل از مصرف گیاهان یا سایر مواد دارویی با یک کارشناس مشورت کنید.

مصرف برخی از این مواد در زنان باردار به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

1 Eric Yarnell

2 Herbs and Influenza: How Herbs Used in the 1918 Flu Pandemic Can Be Effective Today

3 Kathy Abascal

4 Panaxquinquefolius  

5 Sambucus

6 Echinacea angustifolia

7 Eupatorium Perfoliatum

 

 پ.ن : ممکن است تهیه این گیاهان و داروها برای بسیاری از افراد مقدور نباشد. ولی به جهت رعایت امانت داری متن اصلی به طور کامل ترجمه شده است.