قدرت شفا بخشی قارچ ها

اگرچه شفا دهنده گان طبیعی قرن هاست که با ویژگی ها و خواص درمانی قارچ ها آشنایی دارند با این وجود، علم به تازگی اقدام به تایید قدرت درمانی قارچ ها کرده است.

شواهد علمی روز افزونی وجود دارند که نشان می دهند خواص درمانی قارچ ها چیزی فراتر از افسانه و باورهای رایج می باشد. بر طبق بررسی جدید به انتشار رسیده در مجله علمی درمانهای مکمل جایگزین1، دلیل علمی دال بر این حقیقت وجود دارد که قارچ های دارویی از قابلیت های شفا بخشی برخوردارند. قانع کننده ترین مدرکی که دال بر قدرت درمانی قارچ ها می باشد از مطالعاتی بدست آمده است که به بررسی تاثیرات قارچ ها (منظور ارگانیسم های چند سلولی موجود در گیاهان Fungi) در کاهش سرعت روند ابتلا به سرطان و تقویت ایمنی پرداخته اند. با توجه به فراوان بودن ترکیبات بیواکتیو، از جمله آنتی اکسیدان های ضد بیماریزا، در قارچ ها نتایج بدست آمده چندان هم شگفت آور نمی باشند.

به عنوان مثال، قارچ خوراکی صدفی و Reishi، نشانه هایی از توقف تکثیر سلولهای سرطان سینه را در تست آزمایشگاهی از خود نشان داده اند. همچنین قارچ های شیتاکه2 و قارچ هایی که انتهای سفید رنگی دارند نیز از مزایای غلبه بر سرطان برخوردارند.

به منظور در اختیار گذاردن شواهد بیشتر مرتبط با تاثیر بخشی قارچ ها، مکمل های خاصی در آزمایشگاههای کلینیکی (بالینی) مورد بررسی قرار گرفته اند. با این وجود به اعتقاد مولف تحقیق موجود، اعتماد به شواهد موجود مستلزم انجام تحقیقات بیشتری می باشد. به عنوان مثال در بررسی های آزمایشگاهی انجام گرفته، مایکوفیتو کمپیلکس، مخلوطی از ترکیبات قارچی بدست آمده از EcoNugenics، به توقف گسترش بسیار سریع سلولهای سرطانی کمک کرد. PostaCaid، ترکیب دارویی - قارچی دیگر بدست آمده از EcoNugenics، منجر به سرکوب رشد سرطان پروستات انسانی در مطالعات آزمایشگاهی شد.

ترکیب همبسته هگزوز فعال یا3AHCC ، از قارچ های شیتاکه ساخته شده است و منجر به کاهش عوارض شیمی درمانی در روند درمان سرطان روده بزرگ می شود. با توجه به نتایج سایر مطالعات AHCC می تواند در پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا و عوارض West Nile Virus نیز موثر باشد.

با این وجود بیشتر پزشکان به منظور کمک به تعیین اینکه چه عصاره ها یا ترکیباتی بالاترین میزان اثر بخشی را در روندهای درمانی بر عهده دارد، خواهان انجام بررسی های بیشتری هستند.

 

1 Alternative and Complementary Therapies

2 Shiitake

3 Active hexose correlated compound, or AHCC