اثرات منفی خودخواهی بر سلامت جسمی!

بر طبق نتایج یک بررسی جدید به انتشار رسیده در مجله PLoS One، خود خواهی می تواند باعث افزایش احتمال بروز حملات قلبی یا مغزی شود.

محققان دانشگاه میشیگان از 106 دانشجو خواستند تا به سوالات یک تست خودشناسی پاسخ دهند. سوالات این تست در محور سنجش میزان استرس و خودخواهی طراحی شده بودند. (به عنوان مثال پاسخ (خیلی زیاد) به این سوال: "در صورت حکمرانی من بر جهان، آن تبدیل به مکانی بسیار بهتر خواهد شد" بدین معنی است که میزان خودخواهی و نفس پرستی در فرد به شکل قابل ملاحظه ای زیاد است). همچنین محققان به منظور ارزیابی سطوح هورمون استرس، کورتیزول، آزمایشاتی را بر روی بزاق این دانشجویان انجام دادند.

نتایج؟ میزان هورمون کورتیزول در آن دسته از افرادی که به عنوان انسانهایی از خود راضی تلقی می شدند، بویژه در میان مردان، بالاتر از سایرین بود. به اعتقاد دکتر کونارث1، استادیار دانشگاه میشیگان، استرس بالا تا حدودی به نیاز فرد از خود راضی برای اثبات دائمی برتری خویش، مرتبط می شود. و علی الخصوص در این زمینه مردان فشار زیادی را به منظور حفظ تصویری که از استقلال و مردانگی خود نشان داده اند، مواردی که با از خود شیفتگی همپوشانی دارند، متحمل می شوند.

عوارض داشتن سطوح بالایی از کورتیزول: در این شرایط هورمون مذکور علاوه بر افزایش میزان استرس می تواند منجر به بروز شرایط مزمن نظیر بیماری های قلبی و سکته مغزی نیز شود. همچنین وجود مقادیر بسیار زیاد کورتیزول در بدن می تواند باعث انباشته شدن چربی های شکمی شود، چربی که می تواند ارگانها را احاطه کرده و منجر به بالا رفتن سطح انسولین شود و بدین ترتیب بر احتمال ابتلا به دیابت بیفزاید.

حتی احتمال بدتر شدن شرایط نیز وجود دارد. کونارث و همکاران او به بررسی 85 گروه از دانشجویانی پرداختند که در طول سالهای 1979 و 2006 تست های خود شناسی مشابهی را تکمیل کرده بودند.

در طول این مدت، میزان خود شیفتگی به میزان 30 درصد افزایش یافته بود. به اعتقاد کونارث علت اصلی این پدیده، استفاده روزافزون از رسانه های اجتماعی می باشد که افراد را در مرکز دنیاهای خود قرار می دهند و در عین حال باعث جدایی آنان از تعاملات بشری می شوند. همچنین به اعتقاد او، تلاش های نادرست والدین و مدارس که به منظور افزایش اعتماد به نفس کودکان انجام می گیرند نیز منجر به بروز خود شیفتگی می شود.

"تمرکز بر اعتماد به نفس خوب است، با این وجود چنانچه بشکل افراطی انجام گیرد می تواند منجر به شکل گیری دیدگاه های متکبرانه در دانش آموزان شود". و همچنین با توجه به نتایج تحقیق فوق، خود شیفتگی می تواند عوارضی را نیز بر سلامتی کودکان داشته باشد.

 

1 Sara Konrath, PhD, assistant research professor at the University of Michigan