حملات قلبی بدون درد – زنان بیشتر در معرض خطرند

بر طبق نتایج تحقیقی جدید، احتمال اینکه زنان، بویژه زنان جوان، پس از بروز حمله قلبی هیچ درد سینه یا ناراحتی دیگری نداشته باشند به مراتب بالاتر از مردان می باشد. بر طبق اظهارات محققان، نبود چنین علایمی می تواند منجر به ایجاد تاخیر در مداخلات پزشکی و به کار بردن درمان هایی متفاوت شود، که این 2 مورد به نوبه خود می توانند در توضیح این علت که چرا زنان مورد بررسی قرار گرفته در این تحقیق بیشتر در معرض مرگ ناشی از حملات قلبی بودند، کمک کننده باشد.

به گفته دکتر جان کانتو1، یکی از محققان این بررسی از کلینیک واتسون در فلوریدا، به احتمال زیاد، بیشتر زنان حتی نمی دانند که یک حمله قلبی را پشت سر گذارده اند.

با توجه به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، نزدیک800,000  نفر آمریکایی هر ساله دچار حملات قلبی می شوند، و بیماری های قلبی علت عمده مرگ و میر در بین زنان و مردان محسوب می شود.

اگرچه مبنای نتایج بدست آمده، تحقیقی است که از بررسی های انجام شده بر روی بیش از یک میلیون بیماری که دچار حملات قلبی شده بودند، گردآوری شده است، با این حال دکتر کانتو هشدار می دهد که چنین نتایجی فعلا جزء نتایج اولیه و مقدماتی محسوب می شوند. با این وجود چنین نتایجی، این عقیده را که، درد سینه می بایست به عنوان نشانه بارز بیماری های قلبی در تمامی بیماران مبتلا به حملات قلبی در نظر گرفته شود، زیر سوال می برد.

 

دکتر کانتو در مصاحبه خود با بخش سلامت رویترز2 چنین بیان کرد:

"در صورت درست بودن نتایج، می توان ادعا کرد که بجای اتخاذ یک نشانه مشترک، می بایست سایر علایم را نیز برای نشان دادن این نکته که در زنان پایین تر از 55 سال خطر بالایی از نمود غیر عادی برخی از علایم، از جمله درد بازو یا فک وجود دارد را مد نظر قرار داد".

دکتر کانتو و همکارانش با بهره گیری از بانک اطلاعات ملی، به بررسی سوابق پزشکی بیمارانی پرداختند که در طول سالهای 1994 - 2006  دچار حملات قلبی شده بودند، این سوابق دربردارنده 1.1 میلیون بیمار درمان شده در قریب به2000  بیمارستان بودند.

این گروه به این نتیجه دست یافتند که 31%  از بیماران مرد، در مقایسه با 42% از بیماران زنان، هیچ درد سینه یا ناراحتی نداشتند.

با توجه به گزارش محققان، احتمال وجود چنین نمود غیر عادی از علایم، تا اندازه ای در میان زنان و مردان جوانتر متفاوت بود.

احتمال بروز چنین حملات بدون دردی در زنان زیر 45 سال، 30% بیشتر از مردانی بود که در همین گروه سنی قرار داشتند؛ در محدوده سنی 65 - 45 سال این اختلاف به میزان 25 درصد رسید و این اختلاف پس از سن 75 سالگی به طور کامل از بین رفت. در احتمالات مرتبط با مرگ نیز الگویی مشابه، با تفاوت های جزئی در میان جنسیت های مختلف مشاهده شد.

تقریبا در حدود 15 درصد از زنان، در مقایسه با 10 در صد از مردان، پس از پشت سر گذاردن حملات قلبی در بیمارستان فوت کردند. احتمال مرگ در آن دسته از زنان جوانی که هیچ علایمی از درد سینه را نداشتند در مقایسه با مردان به میزان 25 درصد بیشتر بود. لیکن پس از سن 65 سالگی، خطر بروز مرگ در زنان کمتر از مردان بود.

به گفته دکتر پاتریک اومالی3 ، متخصص بیماری های داخلی، حداقل بخشی از تفاوت های موجود می تواند به دلیل عدم انجام امکانات به موقع از سوی بیماران و پزشکان به هنگام غیر عادی بودن علایم باشد. او در مصاحبه خود با رویترز چنین بیان کرد: "در زنان جوانی که درد سینه ندارند، معمولا ابتلا به بیماری های قلبی تشخیص داده نمی شود و بنابراین اقدامات لازم نیز انجام نمی گیرند و تمامی این عوامل منجر به تاخیر در روند درمان می شوند" به گفته او، بیماران نیز به دلیل عدم وجود درد سینه دیرتر به بیمارستان مراجعه می کنند. معمولا اولین حمله قلبی در زنان زمانی رخ می دهد که آنان در مقایسه با مردان در سنین بالاتری قرار دارند، در این تحقیق، میانگین اختلاف سن 7 سال بوده است.

به اعتقاد کانتو، زنان جوان نمی بایست به حملات قلبی دچار شوند، بنابراین بروز حملات قلبی در این گروه از زنان نشان می دهد که به لحاظ بیولوژیکی روندی متفاوت در آنان وجود دارد به اعتقاد او چنین تفاوت های بیولوژیکی می تواند شامل بروز تغییراتی در هورمون ها و یا نحوه شکل گیری لخته های خون در زنان جوان باشد.

ممکن است برخی از افرادی که دچار حملات قلبی می شوند بجای درد سینه علایم دیگری را از خود بروز دهند: علایمی چون: از نفس افتادن بدون وجود دلیلی مشخص، یا وجود درد در سایر مناطق نظیر فک، گردن، بازوها، پشت و معده.

زنان بویژه در گروهی که به دلیل ابتلا به دیابت، داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی و یا مصرف سیگار مستعد ابتلا به حملات قلبی هستند، می بایست از این مطلب آگاه باشند که نبود درد در قفسه سینه، احتمال بروز چنین علایمی را منتفی نمی کند.

تمامی یافته ها بر نیاز به آگاهی زنان و مردان - در تمامی گروههای سنی - از این مطلب، تاکید می کنند. محققین اظهار می کنند که حملات قلبی می توانند بدون درد سینه، تنگی نفس، ضعف، سوء هاضمه، یا خستگی ناشناخته بروز کنند و نیازمند اقدامات و رسیدگی های پزشکی فوری می باشند.

به اعتقاد محققان شیوه ای بهتر برای تشخیص زود هنگام و درمان بیماری های قلبی وجود دارد؛ و آن جلوگیری از بروز حملات قلبی بواسطه درک کامل خطرات مرتبط با قلب و اتخاذ شیوه های سالم تری از زندگی می باشد.

 

1 John Canto

2 Reuters Health

3 Patrick O’malley