برای تقویت حافظه گردو را فراموش نکنید

می توانید به منظور افزایش حافظه و بالا بردن میزان سلامتی، به رژیم غذایی خود گردو اضافه کنید. علاقمندان غذاهای سبک و سرپایی خوب می دانند که هیچ چیز نمی تواند جای مصرف آجیل ها را بگیرد. شواهد علمی جدید نیز صحت این مطلب را تایید می کنند.

بر طبق گزارش جدید منتشر شده در مجله علمی آلزایمر1، افزودن گردو به رژیم های غذایی می تواند منجر به تقویت حافظه شود. محققان به این نکته پی برده اند که مصرف گردو در قالب بخشی از رژیم غذایی مدیترانه ای منجر به بهبود حافظه و عملکرد مغز می شود. به احتمال زیاد آنتی اکسیدان های موجود در گردو در مقابله با روند تحلیل شناختی مرتبط با سن عمل می کنند و حتی منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های از بین برنده سلولهای عصبی، از جمله آلزایمر، نیز می شوند.

مصرف روزانه یک اونس (حدود 31 گرم) گردو حاوی مزایای زیادی می باشد. به گفته دکتر وندی بزیلین2، برای دریافت پروتئین های سالم، چربی های چند غیر اشباع (PUFA ها: چربی هایی که به کاهش کلسترول و محافظت از قلب کمک می کنند)، امگا3  بی ضرر (اسید لینولئیک آلفا) ملاتونین و پلی فنول های قوی، شیوه های مطلوب و خوشمزه ای وجود دارند! بزیلین علاقه زیادی به افزودن گردوی خشک شده به پودر یولایف (بلغور جو)، سالاد، خرده های نان (پودر آرد سوخاری) مخصوص سرخ کردن ماهی یا مرغ دارد. بعلاوه او به منظور تهیه اسموتی پس از خیس خوردن گردو ها در آب، آنها را به همراه تکه های میوه به مخلوط کن می اندازد.

با توجه به تحقیق به انجام رسیده از سوی مجله تغذیه بریتانیا3، بکار بردن گردو در غذاهای پخته شده نظیر نان موزی، خواص زیادی دارد و می تواند به بهتر شدن تفکر انتقادی کمک کند. با توجه به یافته های این تحقیق، مصرف روزانه نصف فنجان گردو (به شکل پودر شده در نان موزی!) به مدت 8 هفته منجر به افزایش 11.2 درصدی مهارت های استدلالی استنتاجی (توانایی استنتاج اطلاعات بر مبنای تجربه های پیشین) در میان دانشجویان شد.

چنانچه با مصرف گردو نتایج ذکر شده را تجربه نکردید می توانید از سایر آجیل ها استفاده کنید، چرا که مصرف این آجیل ها نیز می تواند برخی از مزایای ذکر شده را در اختیار بگذارد. بر طبق مطالعه جدید UCLA ، کاهش سطح BMI و تری گلیسیرید در آن دسته از افرادی که در دوران رژیم خود، پسته مصرف کرده بودند به مراتب بیشتر از افرادی بود که همان میزان کالری را از طریق مصرف چوب شور دریافت کرده بودند.

فندق حاوی آرژینین می باشد، اسید آمینه ای که می تواند باعث کاهش فشار خون شود. یک اونس (31 گرم) بادام حاوی پلی فنول هایی معادل یک فنجان چای سبز و 1/2 فنجان کلم بروکلی بخارپز می باشد، همچنین مصرف بادام می تواند به کاهش LDL (کلسترول بد خون) نیز کمک کند.

به منظور جلوگیری از فاسد شدن سریع آجیل هایی که پوست آنها کنده شده است، می توان آنها را به مدت یک ماه در یخچال و یا به مدت یک سال در فریزر نگهداری کرد.

 

1 Journal of Alzheimer’s disease

2 Bazilian, DrPH, RD, author of The SuperFoodsRx Diet

3 British Journal of Nutrition