ارتباط میان آپنه خواب و فشار خون بالا در زنان

اغلب افراد نظارت کافی بر رژیم های غذایی، انجام صحیح و کافی تمرینات ورزشی خود دارند، با این وجود به فشار خون خود توجه چندانی نمی کنند. با توجه به نتایج یک تحقیق جدید، فشار خون بالا می تواند علتی غیر معمول در زنان داشته باشد: آپنه خواب1

بر طبق اظهارات محققان دانشگاه یومیا سوئد2، بیشتر از 50 درصد زنان، مبتلا به برخی از گونه های آپنه خواب هستند - وضعیتی که نشانه آن ایجاد وقفه هایی در تنفسی در حین خواب به دلیل انسداد مجاری هوا می باشد. نتایج مرتبط با بررسی نمونه های تصادفی مربوط به 400 زن 20 - 70 ساله باعث تعجب محققان شد، چرا که علت اصلی شناسایی وجود اختلال آپنه خواب در این زنان نشانه متداول مرتبط با آپنه خواب یعنی خواب آلودگی در طول روز نبود، بلکه این فشار خون بالای این زنان بود که نشان از ابتلای آنان به اختلال مذکور بود.

 

ارتباط میان مشکلی چون آپنه خواب و بیماری فشار خون چه می تواند باشد؟

به اعتقاد دکتر استیون پارک3 متخصص و جراح گوش، حلق و بینی و کارشناس اختلالات خواب، به هنگام بیدار شدن از خواب در نصف شب، دستگاه عصبی سمپاتیک مقادیر زیادی از آدرنالین را ترشح و منجر به افزایش فشار خون می شود. به گفته وی با بروز اختلالات مکرر و همیشگی خواب در طول شب، سرانجام فشارخون در طول روز نیز سطح بالایی می ماند. بعلاوه افزایش آدرنالین می تواند منجر به بالا رفتن قند خون و سطح کلسترول و همچنین بالا رفتن احتمال بروز حملات قلبی یا سکته های مغزی نیز شود.

با این وجود علت اینکه بیشتر پزشکان فشارخون بالا را بعنوان یکی از نشانه های آپنه خواب تلقی نمی کنند چیست؟ به گفته دکتر پارک، خواب آلودگی در طول روز هنوز هم یکی از نشانه های بارز آپنه محسوب می شود چرا که این پدیده یکی از نشانه های گویای ابتلا به این بیماری در مردان می باشد و بسیاری از کارشناسان هنوز هم علایم موجود در مردان را به عنوان شاخص استاندارد این بیماری قلمداد می کنند. با این وجود، نحوه واکنش بدن زنان به آپنه خواب می تواند همانند واکنش آنان به حملات قلبی و سکته های مغزی متفاوت از واکنش مردان باشد. در حقیقت به اعتقاد محققان تحقیق جدید، انجام غربالگری های مرتبط با فشار خون در روند تشخیص آپنه خواب در زنان ضروری می باشد.

 

1 Sleep Apnea (ایجاد وقفه های کوتاه در تنفس به هنگام خواب)

2 Umeå University in Sweden

3 Steven Y. Park, MD, an otorhinolaryngologist and integrative sleep surgeon specializing in obstructive sleep apnea at Montefiore Medical Center in New York