اهمیت انجام آزمایش فشارخون بر روی هر دو بازو

آزمایش ساده ای که می تواند منجر به نجات جان شما شود!

به احتمال زیاد هر از گاهی اقدام به چک کردن فشار خون خود می کنید، ولی آیا شده گاهی فشار خون خود را در هر دو بازو چک کنید؟

با توجه به نتایج بدست آمده، در روند تعیین احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، اندازه گیری فشار خون از هر دو بازو بسیار بهتر از یک بازو می باشد. و با توجه به نتایج تحقیقی که اخیرا به انجام رسیده است، نتایج متفاوت از فشار خون میان بازوی چپ و راست، شاخصی قابل اطمینان برای تعیین احتمال ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی و حتی مرگ محسوب می شود.

محققان دانشگاه اکسِتِر1 در بریتانیا، به مدت 10 سال به بررسی فشار خون و نتایج سلامتی 230 نفر پرداختند. اختلاف 10 mmHg در فشار خون سیستولیک این افراد، بر کاهش جریان خون در ساق و پاها دلالت داشت. افزایش این اختلاف و رسیدن آن به 15 mmHg می تواند منجر به عدم رسیدن جریان کافی خون به مغز شود – شرایطی که می تواند باعث بروز دمانس (زوال عقل) و نیز مشکلات قلبی - عروقی شود.

با توجه به توضیحات دکتر کلارک2، مولف تحقیق، اختلاف میان نتایج فشار خون بین دو بازو، می تواند ناشی از تنگ شدگی  یا تصلب شرایین در یک طرف بدن باشد. به گفته دکتر کلارک ، علت چنین تنگ شدگی می تواند بروز زود هنگام بیماری شریانی باشد. بنابراین شناسایی وجود تفاوت و اختلاف در فشار خون بازوها، اخطاری مهم محسوب می شود.

وجود اختلاف در مقیاس های فشار خون مرتبط به دو بازو، مسئله ای شایع است. تیم دکتر کلارک پس از بررسی نتایج، بوجود اختلافی حداقل 10 mmHg در مقیاس فشار خون 24% از افراد شرکت کننده در تحقیق پی برد.

نتایج این تحقیق چه چیزی را به اثبات می رسانند؟ چنانچه در گروه سنی 40 سال یا بالاتر قرار دارید، از پزشک خود بخواهید تا حداقل یکبار در سال اقدام به بررسی فشار خون از دو بازو بکند. البته به اعتقاد دکتر کلارک، انجام این چکاپ برای افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند، می بایست بیشتر از یکبار در سال باشد. همچنین خریدن یک دستگاه فشار سنج و بررسی هر شش ماه یکبار مقیاس فشار خون، از هر دو بازو، نیز می تواند ایده خوبی باشد.

 

در صورت وجود اختلاف در مقیاس فشار خون میان دو بازو نترسید!

به گفته دکتر کلارک، نتیجه های متفاوت فشار خون تنها به بالارفتن احتمال بروز خطرات اشاره دارند، نه یک تهدید و خطر حتمی و آنی. بعلاوه یک نتیجه اندازه گیری تنها می تواند یک استثنا باشد نه یک قاعده کلی. بررسی مجموعه ای از نتایج بدست آمده در طول هفته تنها روندی است که می توان با استناد به آن مشخص کرد که آیا تفاوت موجود در مقیاس فشار خون یک علامت خطر محسوب می شود و یا صرفا یک آنومالی ساده می باشد.

 

1 University of Exeter

2 Christopher Clark, MD, of the Peninsula College of Medicine and Dentistry at the University of Exeter.