پیری زودرس پوست در افراد سیگاری

بر طبق نتایج بررسی انجام گرفته بر روی دوقلوهای همسان، احتمال بروز زودرس چین و چروک در اطراف لبها و پف زیر چشم در افرادی که سیگار مصرف می کنند بسیار بیشتر از افراد غیر سیگاری می باشد. نظرات بیشتر کارشناسانی که نمی دانستند کدامیک از قل ها سیگاری است، دلالت بر این نکته داشت که فرد سیگاری 57% پیرتر از قل دیگر به نظر می رسید. چنین الگویی در مورد دوقلوهایی که هر 2 سیگاری بودند، ولی یکی از آنها در مقایسه با دیگری سالهای طولانی تری از دخانیات استفاده کرده بود، نیز صدق می کرد.

به گفته دکتر الیزابت تانزی1، کشیدن سیگار سبب می شود که افراد پیرتر به نظر رسند.

او در مصاحبه ای که با بخش سلامت رویترز2 داشت چنین بیان کرد: "علاوه بر خطراتی نظیر سرطان ریه، حمله قلبی و سکته مغزی که کشیدن سیگار در پی دارد، اخیرا دلیل موجه دیگری نیز برای ترک این ماده مضر کشف شده است؛ کشیدن سیگار موجب پیری زودرس پوست می شود!"

دکتر تانزی یکی از متخصصان بیماری های پوستی در موسسه جراحی لیزر پوست واشنگتن و مرکز پزشکی دانشگاه جرج واشنگتن است، ولی در انجام این تحقیق شرکت نداشت، با این وجود او تمامی نتایج بدست آمده را تایید می کند.

مبنای نتایج بدست آمده، تصاویر استاندارد گرفته شده از 79 دوقلوی همسان در فستیوال دوقلوها در اوهایو بود.

به اعتقاد دکتر تانزی، سم حاصل از استعمال سیگار می تواند منجر به افزایش سرعت تجزیه کلاژن ها شود، کلاژن ها فیبرهای پروتئینی هستند که از پوست محافظت و به انسجام بیشتر آن کمک می کنند. کشیدن سیگار همچنین منجر به کاهش میزان اکسیژن انتقالی به پوست نیز می شود.

بعلاوه، بر طبق اظهارات محققان، نزدیکی مداوم یک منبع حرارتی با پوست می تواند نقش مهمی را در روند پیری پوست ایفا کند.

به گفته دکتر تانزی، تمامی اثرات بیان شده جمع شونده و فزاینده هستند. بنابراین ترک سیگار در هر زمانی که باشد می تواند منافع زیادی را برای یک فرد سیگاری به ارمغان آورد. با این وجود می بایست مراقب بود چرا که برخی از تغییرات بوجود آمده می توانند دائمی باشند به نحوی که ترک سیگار تاثیر چندانی در رفع یا بهبودی آنها نخواهد داشت با توجه به اظهارات محققان، ممکن است استفاده از کرم های صورت و جراحی های پلاستیک گزینه های خوبی برای افراد محسوب شوند که پوست صورت آنان بواسطه استعمال سیگار آسیب دیده است. با این وجود، هدف انتشار یافته های اخیر این است که دلیل دیگری برای اجتناب از استعمال سیگار، در اختیار عموم قرار گیرد به امید اینکه تاکید بر عوارض استعمال سیگار سبب منصرف شدن این افراد از کشیدن آن شود.

 

1 Elizabeth tanzi

2 Reuters Health