آلرژن های خطرناک

آلرژن ماده ای است که می تواند در بدن، ایجاد واکنش آلرژیک نماید. در برخی افراد، سیستم ایمنی این مواد را بسیار خطرناک تشخیص داده و این امر موجب ایجاد واکنش های آلرژیک غیر طبیعی می شود. آلرژن ها یا مواد آلرژی زا گروه وسیعی از مواد شیمیایی را شامل می شوند که در طبیعت به وفور یافت می شوند. طبقه بندی های مختلفی برای این مواد ارائه شده. این مقاله را ببینید.

این واکنش های آلرژیک در برخی از افراد به قدری شدید است که گاها منجر به شوک و آنافیلاکسی شده و در صورت عدم درمان به موقع می تواند تهدید کننده حیات باشد. این افراد و اطرافیان شان باید برای مقابله با واکنش های احتمالی و درمان به موقع آنافیلاکسی آمادگی های لازم را داشته باشند.

در این مقاله فهرستی از مواد آلرژی زای خطرناک که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آنافیلاکسی یا واکنش های شبه آنافیلاکسی (آنافیلاکتوئید) نماید ارائه شده.

و در مقالات جداگانه ای روش های برخورد و آمادگی های لازم برای مقابله آنافیلاکسی شرح داده شده.

بادام زمینی ها می توانند خطرناک باشند!

بادام زمینی ها یکی از شایع ترین مواردی هستند که منجر به بروز مرگ ناشی از آلرژی به مواد غذایی می شوند. بادام زمینی می تواند منجر به آنافیلاکسی شود، واکنشی که در صورت عدم درمان به موقع می تواند کشنده باشد. بروز علائم بیماری معمولاً چند دقیقه پس از تماس با ماده مذکور شروع می شود. با این وجود امکان بروز چنین علایمی در عرض چند ثانیه و یا حتی چند ساعت نیز وجود دارد. در صورت مشاهده نخستین علایم آلرژی نظیر: تورم کهیر، مشکلات تنفسی، ضربان سریع یا سرگیجه با اورژانس 115 تماس بگیرید.

صدف داران، ماهی ها و آنافیلاکسی

در حدود نیمی از موارد بروز آنافیلاکسی، به مصرف مواد غذایی مربوط می شود. صدفدارانی نظیر: میگو، خرچنگ دریایی (لابستر) و خرچنگ، سبب بروز آلرژی در برخی از افراد می شوند. آلرژی های مرتبط به صدفداران و ماهی های مختلف تا حدی جدّی و خطرناک هستند که گاهی اوقات حتی قرار گرفتن در معرض بخار پخت آنها نیز می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شود. همزمان با وخیم تر شدن واکنش های آلرژیک بافت ها متورم می شوند، مسیرهای جریان هوا مسدود شده و افراد دچار مشکلات مهلک قلبی و گردش خون می شوند.

کنجد، آجیل و حبوبات

دانه های کوچک کنجد می توانند منجر به بروز واکنش های آنافیلاکتیک شوند. حبوباتی نظیر عدس ها، نخود ها و یا سویا نیز می توانند باعث ایجاد واکنش هایی شوند. این واکنش ها با بادام زمینی که در حقیقت خود جزئی از حبوبات محسوب می شود، مرتبط هستند. همچنین آجیل های طبیعی نظیر بادام هندی و گردو نیز می توانند باعث ایجاد مشکلاتی در برخی از افراد بالغ شوند.

آلرژی های پنهان: لبنیات و گندم

کودکان اغلب علاوه بر بادام زمینی به عدس، شیر و تخم مرغ نیز آلرژی دارند. به دلیل پنهان بودن محرک های آلرژی زا، مطالعه اتیکت های بسته های مواد غذایی اهمیت بسیاری دارند.

طبق مقررات، نام 8 ماده غذایی آلرژی زای شایع یعنی: شیر، تخم مرغ، ماهی، صدف داران، آجیل، بادام زمینی، سویا، گندم و ترکیبات حاصل از مواد غذایی مذکور از قبیل لیستین (سویا) و آب پنیر یا کشک (شیر) می بایست فهرست شوند.

نیش حشرات بالدار و آلرژی ها

سم حشراتی نظیر: زنبورهای عسل، زنبورهای زرد اجتماعی، زنبورهای بی عسل و زنبورهای سرخ باعث بروز آنافیلاکسی در حدود 3% از مردم می شوند. در صورت نشان دادن واکنش به نیش این حشرات یا تردید داشتن در مورد بروز آلرژی، حتما به منظور تزریق مواد ضد آلرژی به یک متخصص مراجعه کنید. اثر بخشی تزریق مواد ضد آلرژی در جلوگیری از بروز آنافیلاکسی حاصل از نیش حشرات به میزان 97% می باشد. از استفاده از عطرها ادکلن ها و رنگ های روشن خودداری کنید چرا که این مواد می توانند باعث جذب حشرات نیش دار شوند.

مورچه ها و کنه ها و آنافیلاکسی

حشرات خزنده و گزنده نظیر مورچه ها و کنه ها نیز می توانند همانند حشرات نیش دار باعث بروز واکنش های آلرژیک بسیار شدید و جدّی شوند. مورچه های آتش (که نیش بسیار دردناکی دارند) می توانند بارها و بارها زهر خود را به بدن انسان وارد کنند. به منظور جلوگیری از گزش های دردناک این حشرات می بایستی مراقب لانه های آنها باشید. پوشیدن کفش هایی که پنجه های آنها بسته است و همچنین شلوار و یا پیراهن های آبستن بلند در محیط های باز می تواند از شما در برابر گزش چنین حشراتی محافظت کند.

داروها و واکنش های حساسیتی

پنی سیلین و سایر آنتی بیوتیک ها از شایعترین عوامل بروز آنافیلاکسی دارویی هستند. داروهای شیمی درمانی، رنگ های مورد استفاده در تصویر برداری ها و شل کننده های عضلانی که از آنها در بیهوشی استفاده می شود نیز باعث بروز مشکلاتی می شوند. به منظور جلوگیری از بروز آنافیلاکسی دارویی می توانید تحت نظر پزشک مواد ضد آلرژی را تزریق و یا از داروهایی جایگزین استفاده کنید.

لاتکس و آنافیلاکسی

آنافیلاکسی مرتبط با لاتکس به ندرت رخ می دهد. افرادی که جراحی های زیادی داشته اند و کارکنان بیمارستانی بیشتر در معرض چنین آلرژی هایی قرار دارند. محرک ها می توانند شامل دستکش ها، لوله های IV، سرنگ ها و سایر اقلامی باشند که با لاستیک طبیعی لاتکس ساخته شده اند. حتی اقلام غیر پزشکی نظیر بادکنک ها، لاستیک ها و کاندوم ها نیز می توانند باعث بروز واکنش های آلرژیک شوند. به هنگام خرید مواد مذکور به دنبال گزینه های غیر لاتکسی و مصنوعی باشید.

مسکن هایی که بدون تجویز پزشک خریداری می شوند (OTC ها)

حتی آن دسته از داروهایی که امکان خرید آنها بدون تجویز پزشک وجود دارد نیز می توانند باعث بروز آنافیلاکسی در برخی از افراد شوند. آسپیرین، ایبوپروفن و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) از جمله داروهایی هستند که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک جدی و خطرناک می شوند.

انجام تمرینات و حرکات بدنی نیز می توانند شروع کننده حملات باشند

برخی از افراد نسبت به انجام برخی از حرکات بدنی آلرژی دارند. در مواردی نادر فعالیت های بدنی نظیر پیاده روی، رقص یا شنا می تواند باعث بروز آنافیلاکسی شود. گاهی اوقات، چنین حملاتی تنها زمانی رخ می دهند که حرکات بدنی مذکور با مصرف مواد غذایی و یا داروهایی خاص همراه شده باشند. انجام برخی از حرکات ورزشی در هوای بسیار گرم، سرد و یا مرطوب احتمال وقوع آنافیلاکسی را افزایش می دهد. یک پزشک متخصص آلرژی می تواند در شناسایی علت بروز این حملات به شما کمک کند.