بوی بد دهان را جدی بگیرید!

بوی بد دهان موجب دوری گزیدن اطرافیانتان از شما می شود. اگر این عارضه در شما وجود دارد و اذیتتان می کند توصیه می شود به یک دندانپزشک مراجعه نمایید.

گاهی وقت ها صحبت های شما با دیگران به طور غیر منتظره ای خاتمه می یابد و شما دلیل آن را نمی دانید. اگر این کار زیاد تکرار شود. شما در مورد یافتن علت آن بر می آیید: شاید علت آن بوی بد دهانتان باشد! هیچ چیز بدتر از این نیست که ببینید مردم به خاطر بوی دهان شما به سمتتان نمی آیند.

بوی بد دهان گاهی اوقات به علت سطح بهداشت پایین دهان و دندان ها می باشد. مصرف سیگار، عفونت های دهان و دندان نیز می تواند از علل این عارضه باشند.

اگر شما روزانه حداقل 2 بار مسواک می زنید و در هر بار روی زبان خود نیز مسواک می کشید و علیرغم این کار به خاطر بوی بد، باز هم نمی توانید در میان جمع دهان خود را باز کنید. بهتر است که به فکر چاره باشید و با یک متخصص در این مورد مشورت کنید.

 

خشکی دهان:

اختلالی که می تواند علل گوناگونی داشته باشد. از جمله می توان به سیگار کشیدن، صحبت کردن طولانی مدت (مانند جلسات سخنرانی) و خوابیدن با دهان باز اشاره کرد. (علت بوی بد دهان در اول صبح). در این حالت ها معمولاً پس از برطرف شدن علت زمینه ای، ترشح بزاق به حالت نرمال بر می گردد و بوی بد دهان برطرف می شود. اگر این حالت پایدار بود و علیرغم ترشح نرمال بزاق بوی نامطبوع همچنان وجود داشت بهتر است با یک دندانپزشک یا متخصص دهان و دندان مشورت کنید.

 

عفونت های دهانی:

مشکلات لثه ها، عفونت ها و حفره های دندانی(cavities) از جمله مسائلی هستند که موجب ایجاد بوی نامطبوع در دهان می شوند برای درمان این مشکلات نیاز به مراجعه به دندانپزشک می باشد.

جرم دندان:

لایه های سفید و چسبناک دندان که پلاک یا جرم نامیده می شوند با شستشوی عادی دندان از بین نمی روند. این پلاک ها منبعی برای باکتری های مختلف و عامل ایجاد و بوی بد می باشند.

 

لوزه ها و سینوس ها:

عفونت لوزه ها و سینوس ها (سینوزیت) یکی از علل بسیار شایع بوی بد دهان می باشد. و در صورت تشخیص این بیماری ها باید به طور مقتضی درمان شوند.

 

چگونه از بوی بد دهان پیشگیری کنیم؟

  • پرهیز از استعمال دخانیات: مصرف سیگار علاوه بر اینکه عامل بسیاری از بیماری هاست از علل شایع بوی بد دهان نیز می باشد. بنابراین قطع مصرف سیگار یا حداقل کم نمودن آن ایده خوبی است.
  • پرهیز از مصرف الکل: مصرف زیاد الکل موجب خشکی دهان و ایجاد بوی بد می شود.
  • حفظ بهداشت دهان و دندان: مراقبت از سلامت دهان و دندان بسیار مهم می باشد. مسواک زدن، روزی دو بار (یک بار صبح قبل از صبحانه و یک بار شب قبل از خواب)، از ایجاد پلاک ها و جرم های دندانی و در نتیجه از بوی بد دهان پیشگیری می کند.
  • نوشیدن آب فراوان: شاید مسواک زدن پس از هر وعده غذایی ممکن نباشد بنابراین سعی کنید پس از هر بار خوردن غذا یا میان وعده آب فراوان بنوشید. تا دهان و دندان های شما از ذرات ریز باقیمانده غذاها پاک شوند.