خواص آلوئه ورا

آلوئه ورا درمانی عالی برای بیماریهای پوستی چون اگزما و سوختگی ها می باشد. بکار بردن آلوئه ورا در ناحیه سوختگی منجر به التیام بسیار سریع سوختگی و کاهش درد می شود. آلوئه ورا را می توان را به دو روش موضعی و خوراکی بکار برد. یعنی مصرف این گیاه در بافت های مخاطی داخلی، نظیر زخم های دهان و معده، بینی و سینوسها، روده ها، ریه ها و مجاری تناسلی، دقیقا به اندازه مصرف موضعی آن مفید می باشد.

آلوئه ورا به تنظیم سیستم ایمنی نیز کمک می کند (ایمونو مدولاتور). بدین معنی که باعث تحریک واکنشهای ایمنی در افرادی می شود که سیستم ایمنی آنان بدلیل ابتلا به بیماری یا خستگی پس از بیماری (دوران نقاهت) ضعیف شده است. همچنین آلوئه ورا در مواردی چون ابتلا به تب یونجه با کاهش میزان واکنشهای ایمنی منجر به بهبودی سریعتر بیماری می شود.

اگرچه 99 درصد آلوئه ورا از آب تشکیل شده است، با این حال 1 درصد باقیمانده از قدرت بالایی برخوردار می باشد. علت این است که عناصری که در آلوئه ورا وجود دارند (در حدود 100 عنصر) با هماهنگی و همکاری فوق العاده ای باهم همکاری می کنند. آلوئه ورا حاوی بسیاری از مواد مغذی می باشد که وجود آنها برای رشد وعملکرد طبیعی کلیه سیستم های بدن ضروری می باشد. عناصر موجود در آلوئه ورا را می توان درگروه های زیر طبقه بندی کرد: اسیدهای آمینه، آنترا کویین ها، ساپونین ها، اسیدهای چرب، اسید سالیسیلیک. با نگاهی به این عناصر می توان به آسانی علت اثر بخشی بالای آلوئه ورا درک کرد.

آلوئه ورا و ویتامین B12

در اغلب گزارش ها بیان می شود که آلوئه ورا تنها منبع گیاهی شناخته شده حاوی ویتامین B12 برای افراد گیاهخوار می باشد. اما به نظر می رسد که آلوئه ورا تنها حاوی مقادیر ناچیزی از این ویتامین باشد. با این حال مصرف همزمان آلوئه ورا با مکمل های B12 منجر به افزایش میزان جذب و فراهمی زیستی این ویتامین می شود. ویتامین های گروه B و ویتامین C محلول در آب، و بقیه ویتامین ها محلول در چربی می باشند. به نظر می رسد که آلوئه ورا سبب بالا رفتن میزان جذب ویتامین E نیز می شود (ویتامین محلول در چربی)، و این ویژگی حاکی از آن است که گیاه آلوئه ورا به جذب تمامی گونه های ویتامین های محلول در چربی و محلول درآب کمک می کند. به همین دلیل افزودن این ماده به رژیم غذایی روزانه بسیار سودمند بوده و باعث جذب بیشتر مواد مغذی از مواد غذایی و مکمل ها در کودکان، بزرگسالان می شود.

آلوئه ورا و سیستم ایمنی بدن

مطالعات بی شماری که در سراسر جهان انجام گرفته نشان می دهند که آلوئه ورا دارویی مفید برای سیستم ایمنی محسوب می شود، که به روند مبارزه با بیماری ها کمک می کند.

در حال حاضر تحقیقات مختلفی در دست اجرا هستند تا پتانسیل ترکیبات موجود در آلوئه ورا را در روند تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با ویروس HIV و درمان گونه های خاص سرطان (بویژه لوسمی) شناسایی کنند. به احتمال زیاد آلوئه ورا در کنترل دیابت نیز موثر می باشد.

بیش از 200 مقاله علمی در سراسر جهان در ارتباط با تاثیرات آلوئه ورا منتشرشده است. سه گروه عمده این تحقیقات در بردارنده فعالیتهای ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی این گیاه می شوند.

گفته می شود که آب آلوئه ورا موجب تسکین التهاب مجاری گوارشی نظیر، کولیت، زخم های گوارشی و سندرم روده تحریک پذیر می شود. قابلیت این گیاه برای تحریک ترشح پپسین (آنزیم گوارشی که وجود آن برای روند هضم ضروری می باشد) به هنگام پر بودن معده، از جمله دلایل اثربخشی آلوئه ورا در درمان زخم معده می باشد.

بر طبق نتایج یکی از تحقیقات انجام گرفته، مصرف خوراکی آلوئه ورا به مدت 6 ماه سبب تسکین علایم آسم در حدود نیمی از شرکت کنندگان شد. 11 نفر از 27 نفر شرکت کننده ای که آب آلوئه ورا نوشیده بودند اعلام کردند که در پایان تحقیق حالشان بهتر شده بود. به اعتقاد محققان، نتایج بدست آمده به تحریک سیستم ایمنی و همچنین عوامل ضد التهابی طبیعی موجود در آلوئه ورا مرتبط می شود.

در سال 1994، سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف آلوئه ورا را برای درمان HIV تایید کرد. تحقیقاتی که در سراسر جهان در حال انجام هستند، نشان می دهند که مصرف آلوئه ورا در دوزهای غلیظ منجر به تحریک تولید گلبولهای سفید خون می شود، که به مبارزه با ویروس ها و التهاب کمک می کنند.

مواد مغذی موجود درآلوئه ورا

آلوئه ورا حاوی پروتئین، کلسیم، منیزیم، روی، ویتامین A و ویتامین E است و بشکل طبیعی سرشار از مواد زیر می باشد:

  • ویتامین C که به تونوس عروق خونی کمک کرده و سبب بهبود جریان خون می شود. وجود آن برای سلامت غده آدرنال، که در زمان استرس از بدن محافظت می کند، ضروری می باشد.
  • اسیدهای آمینه که زنجیره ای از اتمهای سازنده پروتئینهای بدن می باشند.
  • آنزیم ها، که اصل حیات در تمامی اتم ها و مولکول های زنده و ارگانیک، مواد غذایی طبیعی و خام محسوب می شوند، بافتهای پیر را جوان کرده و به سلامت پوست نیز کمک می کنند.
  • ژرمانیوم، ماده معدنی که به اعتقاد برخی از محققین، دارای خواص درمانی در زمینه هایی چون نقص ایمنی، درد، بیماری های قلبی، اختلالات گردش خون و مشکلات چشمی می باشد.
شربت آلوئه ورا برای تصفیه بدن

اعتقاد بر این است که شربت آلوئه ورا یکی از مهمترین مواد برای تصفیه بدن می باشد که مواد ناسالم را از معده، کلیه ها، ریه ها، طحال و مثانه دفع می کند، و عالی ترین ماده تصفیه کننده روده بزرگ محسوب می شود. مطالعات انجام گرفته حاکی از اثر بخشی این شربت در رفع سوء هاضمه، ناراحتی های معده و التیام زخمهای گوارشی می باشد. افرادی که از این شربت مصرف کرده اند ادعا می کنند که این ماده در تسکین آرتریت، درمان عفونت های مثانه و کلیه، دردهای پا، یبوست، هموروئید و بی خوابی بسیار موثر می باشد. گذشته از این آب آلوئه ورا یک دوش واژینال بسیار عالی نیز محسوب می شود. نوشیدن شربت آلوئه ورا منجر به افزایش چشمگیر انرژی، بهبود وضعیت پوست، ارتقا سلامت عمومی و افزایش خلق می شود.

همچنین از شربت آلوئه ورا برای تسکین سوزش معده، درمان اختلالات دیورتیکولی، التیام زخم ها و سایر ناراحتی های گوارشی نیز استفاده می شود. در طب سنتی اروپا از شربت آلوئه ورا برای تسکین سوزش معده و زخم های گوارشی استفاده می شود. آزمایشهای کلینیکی انجام گرفته در ژاپن نشان می دهند که ترکیبات خاص موجود در آلوئه ورا از میزان ترشح شیره معده و تشکیل زخم ها می کاهد.

تحقیقات انجام گرفته بر روی حیوانات و شواهد موجود نشان می دهند که نوشیدن شربت آلوئه ورا یا مصرف این ماده در قالب قرص یا کپسول به کاهش التهاب و تورم مفاصل آرتریت کمک می کند. نوشیدن شربت آلوئه ورا در بیماران مبتلا به آسم وابسته به کورتیکواستروئیدها نیز مفید می باشد.

در سال 1997 پروفسور جرمیا هرلیهی، محقق دانشگاه سنت آنتونیو، تحقیقی را در ارتباط با اثرات منفی نوشیدن روزانه شربت آلوئه ورا انجام داد. نتایج آزمایشی که در آن حیوانات بشکل روزانه شربت آلوئه ورا دریافت کرده بودند بجای نشان دادن اثرات منفی، حاکی از کاهش چشمگیر نرخ ابتلا به لوسمی، نوعی سرطان خون، بیماری های قلبی و کلیوی بود. دکتر هرلیهی در پایان تحقیق خود چنین نتیجه گیری کرد: "هیچ نشانه ای دال بر مضر بودن نوشیدن روزانه شربت آلوئه در موشها، حتی در دوز بالا، دیده نشد. در حقیقت طول عمر آن دسته از حیواناتی که شربت آلوئه ورا دریافت کرده بودند به میزان 25 درصد بیشتر از گروه کنترل بود".

هیچ یک از ترکیبات آلوئه ورا به تنهایی سبب مقوی و اثر بخش بودن این ماده نمی شوند. پروفسور دکتر رابرت داویس، متخصص غدد درون ریز، چنین تشریح می کند که همکاری 15 گونه از ترکیبات مغذی مختلف سبب تبدیل این گیاه به ماده ای مفید می شود. این بدین معنی است که نمی توان اثر بخشی آلوئه ورا را به آسانی مشابه سازی کرد. از آنجا که عناصر مختلفی که سبب اثربخشی این گیاه می شوند در قالب مواد مغذی می باشند نه دارو، از اینرو از شربت این گیاه بعنوان مکمل های پزشکی استفاده می شود.

برخی از مبتلایان به سرطان ادعا می کنند که مصرف آلوئه ورا سبب کاهش حالت تهوع، افزایش سطح انرژی و به حداقل رسیدن عارضه کاهش شمارش گلبولهای خون می شود که در اثر شیمی درمانی یا پرتو درمانی بوجود آمده است.