فواید زعفران

زعفران گرانترین ادویه جهان است! این گیاه از گل زعفران کروکوس (ساتیووس کروکوس) تهیه می شود. در حقیقت زعفران کلاله های خشک شده (بخشهای داخلی گل که دانه های گرده در آنجا جمع می شوند) قهوه ای مایل به زرد است که مزه تلخی دارد. چیدن این کلاله ها تنها با دست امکان پذیر است، چرا که دستگاه برای انجام این کار از حساسیت کافی برخوردار نمی باشد. برای تهیه نیم کیلو زعفران به 250000 کلاله نیاز است، از اینرو قیمت زعفران بالا می باشد. با این حال شما برای طعم و مزه دادن به غذاها تنها به قدر یک سر انگشت به زعفران نیاز دارید.

گل زعفران، بومی آسیای جنوب غربی و بخش هایی از اروپا می باشد. اگر چه زعفران معمولا  برای استفاده در پخت و پز و طعم دادن به چای کشت می شود، اما بعنوان یک مکمل گیاهی نیز دارای مزایای زیادی برای سلامتی می باشد. اغلب افراد نسبت به مزایای بیشماری که زعفران برای سلامتی دارد بی خبر هستند. بیماری های بسیار زیادی وجود دارند که با زعفران قابل درمان می باشند. در این بخش به برخی از بیماری های شایعی اشاره شده است که می توان با بهره گیری از مکمل گیاهی زعفران آنها را درمان کرد.

افسردگی

مصرف صحیح زعفران در درمان افسردگی های خفیف تا متوسط موثر می باشد. این نکته بخوبی به اثبات رسیده است که اثر بخشی این گیاه در درمان افسردگی به اندازه اثربخشی برخی از داروهای ضد افسردگی می باشد که از سوی پزشکان تجویز می شوند. البته این گیاه زمانی اثربخش خواهد بود که زعفران خریداری شده 100 درصد خالص باشد. گذشته از این زعفران می بایستی تنها حاوی تارهای قرمز باشد.

بهتر است قبل از مصرف زعفران آن را در آب یا شیر ولرم بخیسانید. این کار باعث افزایش اثربخشی آن می شود. افرادی که تمایلی به استفاده از زعفران در غذا ندارند می توانند این گیاه را به چای یا شیر خود اضافه کنند. برای انجام این کار فقط کافیست که حداقل 10 رشته از زعفران را به همراه شیرین کننده دلخواه به نوشیدنی خود اضافه کنید. مصرف زعفران به هنگام شب می تواند در درمان بیخوابی ناشی از افسردگی نیز موثر باشد.

آسم

برای بسیاری از افراد آسم یک مشکل عذاب آور و ناراحت کننده می باشد. آسم سبب دشوار شدن تنفس می شود و علت این امر التهاب ریه ها می باشد. ملتهب شدن ریه ها منجر به مسدود شدن مسیر جریان هوا می شود و این امر باعث می شود که هوای کمتری بتواند از این مجاری عبور کند. زعفران با تسهیل فرآیند تنفس باعث باز شدن مجاری هوا می شود.

عادات خواب

مصرف مکمل گیاهی زعفران در افراد مبتلا به بی خوابی منجر به رفع بی خوابی یا بی قراری شبانه می شود. بهترین شیوه استفاده از زعفران برای مقابله با بی خوابی، مخلوط کردن آن با شیر یا چای و نوشیدن آن به همراه شیرین کننده دلخواه قبل از خواب می باشد.

آترواسکلروز (تصلب شرائین)

آترواسکلروز یک وضعیت بسیار خطرناک است که در آن عروق خونی سخت و باریک می شوند. گرفتگی و سخت شدن عروق خونی منجر به دشوار شدن انتقال اکسیژن مورد نیاز به نقاط مختلف بدن می شود. از آنجایی که تشخیص این عارضه در مراحل اولیه دشوار می باشد از اینرو رعایت اقدامات احتیاطی  به منظور پیشگیری از ابتلا به این عارضه اهمیت بسیاری دارد. مکمل گیاهی زعفران از احتمال ابتلا به تصلب شرایین می کاهد. زعفران بعنوان یک مکمل محرک و آنتی اکسیدان عمل می کند و بدین ترتیب به افزایش جریان خون در سراسر بدن کمک می کند.

سرطان

بر طبق مطالعات انجام گرفته زعفران به مقابله با سرطان نیزکمک می کند. چنین تصور می شود که زعفران با ورود به سلول های سرطانی و ارسال سیگنال خودکشی (سیگنالی که با عنوان آپوپتوز شناخته شده است – خودکشی برنامه ریزی شده سلول) با سلولهای سرطانی مقابله می کند. زعفران حاوی کاروتنوئید می باشد. گمان می رود که کاروتنوئید منجر به ایجاد واکنش های سمی و مرگباری در برابر سلولهای سرطانی: نظیر لوسمی (نوعی سرطان خون)، سلولهای سارکوما و سلولهای کارسینومای سرطانی می شود.

تسکین دردهای قاعدگی

مصرف زعفران می تواند به تنظیم دوره های قاعدگی کمک کند. همچنین مکمل گیاهی زعفران به کاهش دردهای قاعدگی نیز کمک می کند. زعفران علاوه بر کاهش دردهای قاعدگی منجر به تقلیل خونریزی های مزمن رحمی نیز می شود.