چند نکته درباره انحراف چشم یا استرابیسم

یک عضو انجمن پزشکی ایران درباره درمان انحراف چشم می گوید: انحراف چشم (استرابیسم) در سنین مختلف درمان های متفاوتی دارد و در هر سطحی از بیماری، قابل درمان است.
انحراف چشم بهتر است در زمانی تشخیص داده شود که دید دو چشمی درحال تکامل است. در سنین یک و نیم سالگی، دوسالگی، سه سالگی و در برخی موارد تا هفت سالگی تشخیص این بیماری اهمیت زیادی دارد.
انحراف چشم از بدو تولد تا پایان عمر در هر مرحله درمان های خاصی دارد ولی ممکن است برخی از عوارض که در دوران طفولیت بر جای می گذارد در صورت عدم مراجعه به موقع، در سنین بالا بهبود نیابد.
وقتی دو چشم به یک شی نگاه می کند تصاویر، روی نقاط مشابه، همسان و همگن شبکیه می افتد و باعث می شود شی را سه بعدی ببینیم اما در صورتی که تصاویر روی نقاط همگن شبکیه نباشد، گفته می شود که فرد از نظر چشم پزشکی دچار انحراف چشم شده است.
در برخی مواقع انحراف چشم در بدو تولد توسط متخصص قابل تشخیص است. اما زمان تشخیص بهتر آن،در سنین بین 3 تا 4 ماهگی است. اگر استرابیسم در زمان کودکی تشخیص داده نشود به مرور زمان سبب می شود یکی از چشم ها تصاویر را به علت دوبینی یا جابه جایی از مغز حذف کند و تنبلی چشم ایجاد کند.
برخی انحرافات چشمی به صورت ارثی منتقل می شود، اما فلج اعصاب چشمی، شکستگی درپی ضربه به استخوان های حدقه و درگیری ماهیچه ها در شکستگی یا جابه جایی، در رفتن محل اتصال عضله به حدقه و ایجاد تومورهای داخل مغز که روی اعصاب فشار وارد می کنند از جمله عواملی است که می تواند در هر سنی فرد را درگیر استرابیسم کند.
اگر بیماری به صورت اکتسابی ایجاد شده باشد، بیمار از دوبینی شکایت می کند. ولی اگر انحراف چشم به شکل ارثی و یا از زمان کودکی وجود داشته باشد، دیگر دوبینی مشکل فرد نیست بلکه مغز، خود به خود تصویر یکی از چشم ها را حذف می کند در این صورت افراد بیشتر برای زیبایی متقاضی عمل جراحی می شوند.