کودکان مبتلا به آنفلوانزا تا 14 روز ناقل ویروس هستند

مشاور سابق مدیر کل سازمان بهداشت جهانی گفت: کودکان مبتلا به آنفولانزا تا 14 روز و بزرگسالان تا هفت روز ناقل هستند، ویروس این بیماری 15 دقیقه روی دست و تا 24 ساعت روی دستگیره در زنده می ماند.

آنفلوانزای فصلی هر سال 250 هزار قربانی می گیرد، ویروس آنفلوانزا ویروسی است که هر ساله در فصل زمستان و هنگام سرما شایع می شود و مهمترین راه کنترل آن نیز آموزش و رعایت اصول بهداشت فردی است.

افراد مبتلا به آنفلوانزا یا مشکوک به این بیماری، باید هنگام عطسه از دستمال یکبار مصرف استفاده کنند و حتما پس از مصرف، دستمال را در یک سطل در بسته بیندازند زیرا ویروس این بیماری، بین هشت تا 12 ساعت در دستمال و تا 24 ساعت روی دستگیره در زنده می ماند و قدرت انتقال دارد.

مبتلایان به آنفلوانزا و سرماخوردگی باید بلافاصله بعد از عطسه دستهای خود را با آب و صابون بشویند زیرا این ویروس تا 15 دقیقه بعد از عطسه روی دست می ماند و از طریق دست دادن منتقل می شود.

واکسن آنفلوانزا هر سال در شهریور و مهر به بازار می آید و تا حدود شش ماه ویروس های شایع هر سال را پوشش می دهد.

واکسن آنفلوانزا بین 90 تا 95 درصد در کودکان و بین 50 تا 60 درصد در بزرگسالان مصونیت می دهد، البته بیشتر، ویروس های آنفلوانزای فصلی را پوشش می دهد

کودکان زیر شش سال، سالمندان بالای 65 سال و افراد دارای بیماریهای زمینه ای بیش از دیگران در برابر این ویروس آسیب پذیرهستند. اگر کودکی به این ویروس مبتلا شد باید بین 10 تا 14 روز در خانه بماند و استراحت کند و دوره استراحت لازم برای بزرگسالان مبتلا نیز حدود هفت روز است زیرا در این مدت این بیماران ناقل محسوب می شوند.

افراد مبتلا باید مایعات فراوان بنوشند و در صورت تشدید علایم تحت درمان دارویی قرار بگیرند و به هیچ وجه نباید به خوددرمانی و مصرف خودسرانه دارو به خصوص آنتی بیوتیک اقدام کنند.

بیشترین قربانیان این بیماری افرادی هستند که یک بیماری زمینه ای مانند بیماریهای ریوی، تنفسی و قلبی دارند، زنان باردار نیز در برابر این بیماری به شدت آسیب پذیر هستند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ویروس آنفلوانزایی که امسال شایع شده است، ویروس H1N1 است که البته همزمان دو ویروس H3N2 و ویروس آنفلوانزای B نیز در ایران و دنیا شایع است.

ویروس آنفلوانزای H1N1 اولین بار در سال 1918 پیدا شد، ویروس آنفلوانزای H2N2 در سال 1957 و ویروس H3N2 نیز در سال 1968 پیدا شدند.

ویروس آنفلوانزای خوکی یا H1N1 در سال 2009 یک همه گیری جهانی به وجود آورد و از آن سال به بعد به عنوان نوعی از آنفلوانزای فصلی شناخته می شود، آنفلوانزای فصلی سالانه باعث مرگ 250 هزار نفر در جهان می شود.