افزایش وزن و استرس های روانی، از دلایل کمردرد

افزایش وزن، ضعف عضلات کمر، استرس های روانی، برداشتن اجسام سنگین، ضربه به کمر، عادات اشتباه در نشستن و التهاب مفاصل کمر که باعث خشکی صبحگاهی می شود، از علل کمردرد در افراد مختلف است.

کمردرد به درد ناگهانی در خط وسط کمر و زیر دنده ها گفته می شود و سن شایع آن در افراد 30 تا 60 سال است که در افراد بالای 60 سال، علت عمده کمردرد، آرتروز کمر و شکستگی های خودبه خودی، به علت پوکی استخوان شدید است.

وقتی درد کمر، همراه با تب و ریزش عرق و همراه با کاهش وزن در چند هفته یا چند ماه، بی اختیاری ادرار و مدفوع یا ضعف اندام های تحتانی پس از سقوط یا ضربه به کمر باشد، درمان فوری لازم است.

وجود علائم اورژانس یا عدم بهبود درد طی سه روز، زمان مناسب برای مراجعه به پزشک است، درصورتی که پزشک در معاینه و شرح حال بیمار، نکته مهمی پیدا نکند، یکی یا ترکیبی از درمان های اولیه، شامل اصلاح وضعیت زندگی، داروهای کاهش دهنده استرس، داروهای ضدالتهاب، کاهش وزن، کمپرس آب گرم، اصلاح ویتامین D بدن، فیزیوتراپی، طب سوزنی و ... را توصیه می کند.

بیش از 90 درصد موارد کمردرد حاد، بدون مراجعه به پزشک و با داشتن استراحت و مصرف داروهای مُسکن، طی سه روز بهبود می یابد. کمردرد حاد با انتشار درد به اندام های تحتانی، پارگی دیسک کمر و تنگی کانال نخاع همراه است که در بیشتر موارد نیز با استراحت و مصرف مسکن، درد بهبود می یابد.

در صورت عدم بهبودی در چهار هفته، انجام تصویربرداری و آزمایش های خون از جمله روماتیسم و عفونت ضروری است.