آناناس دوست دوران نقاهت

آناناس در مناطق گرمسیر آمریکا، جنوب برزیل، پاراگوئه، ژاپن، هاوایی و تایوان می روید. عصاره آناناس حاوی ماده ای مؤثر در کاهش التهاب است که بروملین (Bromelain) نام دارد. بروملین آنزیمی از خانواده سولفیدریل پروتئولیتیک (هضم کننده پروتئین) است و از میوه و ساقه آناناس به دست می آید.

باور همگانی این است که بیشتر آنزیم هایی که از طریق دهان خورده می شوند، قبل از جذب، توسط شیره های گوارشی تخریب می شوند، ولی شواهدی در دست است که نشان می دهد این آنزیم می تواند سالم و بدون تخریب جذب شود.

بروملین یک عامل ضد التهابی محسوب می شود و به همین دلیل برای التیام جراحات بخصوص پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن، در رفتگی ها و ضرب دیدگی ها، آسیب های عضلانی، تورم و آماس و دردها (بخصوص درد ناشی از آسیب های ورزشی) مفید است. استفاده موضعی از  بروملین (به صورت پماد)، هم برای التیام سرما و یخ زدگی بافت و هم برای برطرف کردن آثار سوختگی بافت مفید است. البته این استفاده ها از بروملین، باید تحت کنترل و نظارت پزشک باشد. در مطالعات موردی – شاهدی انسانی معلوم شد. که این آنزیم (بروملین) به دلیل اثرات ضد التهابی به طور قابل توجهی ورم و آماس پس از عمل جراحی را کاهش می دهد، زیرا زمانی که التهاب کاهش می یابد، خون رسانی به محل آسیب دیده بهتر شده بنابراین درد کاهش یافته و بهبودی را تسریع می کند. تعداد زیادی از تحقیقات دوسویه کور نشان داده، که بروملین در کاهش ورم، کبودی، ضرب دیدگی و درد در زنان پس از زایمان مؤثر بوده است. احتمالاً به دلیل اثر ضد التهابی، بروملین موجب کاهش درد در افراد مبتلا به سینوزیت و هموروئید می شود.

به دلیل این که بروملین از چسبندگی پلاکت های خون پیشگیری می کند، یک رقیق کننده طبیعی خون نیز محسوب می شود. گزارش هایی مبنی بر اینکه بروملین علائم ناشی از التهاب وریدها و آنزین صدری را کاهش داده و در درمان آن ها مؤثر است نیز وجود دارد. علاوه بر این، بروملین موجب کاهش ضخامت غشای موکوسی شده، بنابراین برای بیماران مبتلا به آسم و برونشیت مزمن مفید است.

تحقیقی که بر روی موش های مبتلا به آسم انجام شده بود، نشان داد، در گروهی از موش ها که بروملین دریافت کرده بودند کل گلبولهای سفیدی که در حملات آسمی افزایش یافته بودند به طور معنی دار( در مقایسه با موش های گروه کنترل) کاهش داشت. علاوه بر این، در بیش از 50 درصد از موش های دریافت کننده بروملین، ائوزینوفیل ها (سلولهای اصلی التهابی مربوط به بیماری آسم) کاهش یافته بود، که این تغییرات در گروه کنترل دیده نشد. تعدادی از مطلالعاتی که هم بر روی حیوانات و هم انسان ها انجام شده نشان می دهد که بروملین می تواند فعالیت ضد توموری نیز داشته باشد.

در برخی از تحقیقات نشان داده شده که در بیماران مبتلا به سرطان سینه مصرف مکمل بروملین (به دلیل تقویت سیستم ایمنی و کاهش فعالیت بیماری) مفید بوده است. بر اساس بسیاری از مطالعاتی که اخیراً انجام شده، ایجاد سرطان می تواند با التهابات مزمن ارتباط داشته باشد، بنابراین هر گونه عملکرد ضد سرطانی بروملین می تواند به دلیل خواص ضد التهابی آن باشد.

از خواص ضد التهابی بروملین، در درمان دردهای مربوط به آرتریت روماتوئید نیز استفاده می شود. در یک کارآزمایی بالینی برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید به مدت 3 هفته تا 13 ماه بروملین تجویز شد. پس از این مدت، در 73 درصد از افراد نتایج خوب تا عالی به دست آورد. در تعداد دیگری از تحقیقات معلوم شده که بروملین عملکرد سیستم ایمنی را از طریق افزایش تعداد گلبولهای سفید افزایش می دهد و به همین دلیل به عنوان عامل التیام دهنده زخم ها پس از عمل جراحی استفاده می شود. بروملین به هضم غذا نیز کمک می کند، این اثر بروملین از طریق افزایش اثر آنزیم های تریپسین و پپسین می باشد. مصرف بروملین به طور معمول سالم و عاری از اثرات جانبی است (اگر به مقادیر متوسط مصرف شود) ولی بعضی از افراد نسبت به مصرف آن آنزیم آلرژی دارند و ممکن است در آن ها  کهیر، تورم، اسهال و استفراغ ایجاد می شود. به دلیل اینکه بروملین خون را رقیق می کند افرادی باید به منظور پیشگیری از خونریزی از مصرف زمان داروهای رقیق کننده خون با بروملین خودداری کنند.

بروملین همراه با تریپسین می تواند اثر آنتی بیوتیک ها را در افراد مبتلا به عفونت مجاری ادراری افزایش دهد. در یک مطالعه دوسویه کور دیده شده که در 100 درصد افرادی که بروملین و تریپسین را به همراه آنتی بیوتیک را به تنهایی مصرف می کردند عفونت مجاری ادراری کاهش یافت.

بسیاری از اثرات ضد التهابی و سودمند ذکر شده برای بروملین، با مصرف مکمل بروملین، تحقق می پذیرد، ولی بیشتر رژیم شناسان توصیه می کنند به جای مصرف مکمل، بهتر است مقادیر مناسب بروملین، با مصرف آناناس تأمین شود. البته تعداد دیگری از گیاهان همچون زنجبیل و پاپایا هم آنزیم های پروتئولینیک مفیدی دارند.

بنابراین به تمام بیمارانی که به تازگی عمل جراحی انجام داده اند، یا افرادی که دچار دردهای عضلانی، تورم و کشیدگی های ناشی از ضربه هستند و یا تمرینات ورزشی شدید انجام می دهند و نیز افراد مبتلا به آسم، سینوزیت و هموروئید و سایر التهاب ها، توصیه می شود که آناناس را در رژیم غذایی خود قرار دهند.