بامیه بمب خاصیت

بامیه گیاهی است گلدار از خانواده پنیرکیان که زادگاهش مناطق گرم آسیا و آفریقاست اما بعدها به دیگر مناطق دنیا هم رفته و در حال حاضر در اغلب کشورها کشت می شود. گیاه بامیه معطر است و عطری شبیه میخک دارد. این گیاه در نواحی مختلف زمین می روید و میوه آن علاوه بر مصرف غذایی در درمان بعضی بیماری ها هم مورد استفاده قرار می گیرد. بامیه را به تنهایی یا با گوشت بصورت خورشت می توان مصرف کرد و همچنین می توانید از آرد خشک شده آن استفاده کنید.

بامیه سرشار از مواد مغذی با ارزش مانند ویتامین های A , C و گروه B از جمله اسیدفولیک،B5, B2, B6  و عناصری از قبیل منگنز، کبالت، کلسیم، فسفر، پتاسیم، فیبر و ماده لزج است بنابراین اثرات مفید فراوانی بر سلامت انسان می گذارد. این گیاه همچنین از نظر اقتصادی ارزان و در دسترس همه افراد است.

ارزش غذایی بامیه
  • فیبر موجود در بامیه به حفظ قند خون کمک می کند، بدین ترتیب که سرعت جذب قند را کاهش می دهد، پس برای افراد مبتلا به دیابت مفید است.
  • موسیلاژ (یک نوع فیبر) موجود در بامیه به کلسترول غذا متصل شده و جذب آن را کاهش می دهد. همچنین باعث دفع سموم از بدن می شود. اثر بامیه در کاهش کلسترول خون، یکی از خصوصیات بسیار مفید این سبزی است زیرا مثل داروهای کاهنده کلسترول اثرات جانبی ندارد.
  • بسیاری از متخصصان معتقدند که بیشتر بیماری ها از روده شروع می شوند. فیبر موجود در بامیه با جذب آب کافی، از بروز یبوست جلوگیری کرده و ابتلا به بیماری هایی چون بواسیر و دیورتیکولیت را به شدت کاهش می دهد.
  • معمولاً برای افزایش حجم مدفوع و رفع یبوست، مصرف سبوس گندم توصیه می شود که دیواره روده را حساس کند ولی موسیلاژ موجود در بامیه روده را نرم کرده و خروج مدفوع را آسان می سازد.
  • اسید فولیک باعث کاهش هموسیستئین خون می شود که این ماده رگهای خونی را مسدود می کند. ویتامین C نیز یکی از آنتی اکسیدانهای مهم می باشد. در مجموع به علت دارا بودن این مواد مغذی و نیز فیبرهای محلول و املاح باعث پیشگیری از بیماری های قلبی نیز می شود.
مفید برای دیابتی ها

فیبر موجود در بامیه نمایه گلاسیمی پایینی به آن می دهد یعنی به سرعت قند خون را بالا نمی برد بدین ترتیب که سرعت جذب قند را کاهش داده و به حفظ قند خون کمک می کند، بنابراین برای افراد مبتلا به دیابت مفید است.

موسیلاژ یک نوع فیبر موجود در بامیه است که از طریق متصل شدن با نمک های صفراوی و اسیدهای چرب، موجب کاهش کلسترول و پروفایل لیپیدی خون می شود و برای بیماران قلبی و هایپرلیپیدمی توصیه می شود. اثر بامیه در کاهش کلسترول خون، یکی از خصوصیات بسیار مفید این سبزی است. زیرا مانند داروهای کاهنده کلسترول اثرات جانبی ندارد.

دفع سموم

این سبزی دارای ماده لزجی است که کمک فوق العاده ای به دفع مواد زائد و سموم در سیستم گوارشی می کند.

پیشگیری از یبوست

یکی از عوارض رژیم های کاهش وزن ابتلا به یبوست است که مصرف بامیه هم مانع یبوست می شود و هم به روند کاهش وزن کمک می کند.

مفید برای فشار خون بالا

مصرف بامیه به جهت داشتن پتاسیم و منیزیوم در بیماران مبتلا به فشار خون بالا می تواند اثر کمک کننده داشته باشد. همچنین می تواند برای پیشگیری از فشار خون بالای دوره بارداری (پره اکلامپسی و اکلامپسی) و گرفتگی عضلات طی دوران بارداری مفید باشد.

پوکی استخوان

کلسیم موجود در بامیه نیز می تواند برای جلوگیری از پوکی استخوان مؤثر باشد. فیبر موجود در بامیه بر باکتری های مفید روده مؤثر است. استفاده از بامیه به علت داشتن پتاسیم بالا به بیماری های کلیوی توصیه نمی شود.

نکته مهم

برای حفظ اثرات مفید بامیه و آنزیم های هضمی آن باید آن را خیلی کم بپزید، یعنی با حرارت کم یا با بخار ملایم ولی اگر خواستید آن را سرخ کنید، از مقدار کمی روغن زیتون یا روغن گیاهی مخصوص سرخ کردن استفاده کنید.