ارتباط کمبودهای تغذیه ای با ریزش مو

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که به جرات می توان گفت اکثر مردم دنیا با آن مواجه هستند. عوامل زیادی مانند عوامل محیطی، ژنتیکی، هورمونی، برخی بیماری ها مانند اختلالات تیروئید، آنمی (کم خونی) و نوع تغذیه و ریزش مو دخیل است.

اهیمت رژیم غذایی را در حفظ سلامتی بدن به خصوص مو، نمی توان نادیده گرفت. تحقیقات اخیر ژاپنی ها بعد از جنگ جهانی دوم این امر را تأیید می کند، چرا که استفاده از رژیم غذایی غربی ها بوسیله ژاپنی ها باعث اضافه وزن توأم با ریزش مو در اکثر مردم شد.

شایع ترین دلیل ریزش مو در زنان کمبودهای تغذیه ای است، زیرا معمولاً برای کاهش وزن خود رژیم های غیر اصولی را بکار می برند که نتیجه آن بروز این مشکل است. همچنین کسانی که مواد غذایی حیوانی مصرف نمی کنند و به اصطلاح گیاهخوار هستند، به دلیل عدم اطلاع کافی در زمینه چگونگی مصرف غذاهای گیاهی، دچار کمبود پروتئین، روی، آهن، اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین های گروه B و ... می گردند.

به طور کلی آنچه باعث سلامت پوست سر و موی انسان می شود در مواد غذایی وجود دارد و استفاده از این مواد فرد را از مواد شیمیایی بی نیاز می کند.

آنچه در این مقاله می خوانید:
عناصر مهم و مؤثر در سلامت مو

پروتئین

مصرف پروتئین کافی می تواند آمینواسیدهای لازم را برای تقویت مو تأمین کند. بنابراین پروتئین کافی در رژیم غذایی برای داشتن موهای قوی و سالم لازم است.

پروتئین اساس و پایه نیاز بافت های بدن مانند مو، ناخن، پوست و .. می باشد و در موادی مانند انواع گوشت (مرغ، ماهی و گوشت قرمز)، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات به میزان فراوان وجود دارد. در مواد نشاسته ای مانند نان، برنج، ماکارونی و سبزی ها نیز به مقداری کمی وجود دارد.

کلسیم و منیزیوم

گروه شیر و لبنیات منابع غنی کلسیم و نیز پروتئین هستند. بنابراین محصولات لبنی را به هر شکلی که می توانید (پنیر، ماست، شیر، کشک، دوغ و ...) مصرف نمایید. برای گرفتن نتیجه بهتر توصیه می شود چند قاشق بذر کتان و گردو هم اضافه کنید تا اسیدهای چرب امگا -3 و روی نیز به خواص آنها اضافه شود.

در صورتیکه فردی دچار عدم تحمل لاکتوز (قند موجود در شیر) باشد و از سایر مشتقات لبنی نیز برای تأمین نیازهای بدن خود استفاده نکند، باید به طور روزانه مکمل کلسیم مصرف کند و مصرف سایر غذاهای غنی از پروتئین را نیز افزایش دهد.

ویتامین های گروه B

یکی از راههای درمان ریزش مو مصرف مواد مغذی حاوی ویتامین B است که در گروه ویتامین های B، ویتامین B6  و بیوتین اهمیت خاصی دارند.

بیوتین ویتامینی است که در بسیاری از محصولات آرایشی به عنوان مکمل بهبود دهنده وضعیت مو اضافه می شود، زیرا عارضه مشخص کمبود بیوتین، ریزش مو است. منابع غذایی غنی از بیوتین شامل: جگر و گوشت مرغ، جوانه گندم، سبوس گندم، تخم مرغ و بادام زمینی و منابع غذایی سرشار از ویتامین B6 شامل: جگر، موز، دانه آفتابگردان، ماهی، مرغ، جوانه گندم، آلوی خشک، گوشت، غلات سبوس دار، مخمر و زرده تخم مرغ می باشد.

آنتی اکسیدانها

آنتی اکسیدانها شامل ویتامین E، ویتامین C، بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A که در سیب زمینی شیرین، هویج، اسفناج پخته، کدو حلوایی، طالبی، زردآلو، کلم بروکلی، گریپ فروت قرمز وجود دارد)، روی و سلنیوم می باشد. رژیم های غذایی نامناسب توأم با سیگار کشیدن و آلودگی هوا باعث فعال شدن رادیکالهای آزاد و به خطر افتادن سلامت فرد می شود. آنتی اکسیدانها ملکولهایی هستند که می توانند اثر رادیکالهای آزاد را خنثی کنند. همچنین باعث ساخته شدن موی جدید و استحکام آن می شوند به هر حال رفتار تغذیه ای صحیح که همیشه مورد تأکید می باشد، میزان رشد و استحکام فولیکول مو را بهبود می بخشد.

طبق نظر کارشناسان تغذیه می توان گفت ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروه B مانند بیوتین، اسید فولیک، پانتونیک اسید و برخی املاح مانند روی، آهن، گوگرد، سیلیس و مس اثرات زیادی بر روی مو دارند. تحقیقات حاکی از آن است که مصرف بیوتین به صورت مکمل باعث تقویت و بهبود پوست به خصوص فولیکولهای مو می شود.

بر اساس تحقیقات دانشمندان ژاپنی، وجود چربی زیاد در رژیم غذایی مردان، مکانیسم طاسی را سرعت می بخشد. به این ترتیب که قسمتی از پوست سر آنزیمی به نام گاما – آلفا – رداکتاز تولید می کند. این آنزیم باعث تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) می شود که این ترکیب باعث ریزش مو می شود. غدد چربی مجاور هر فولیکول مو نیز این آنزیم را تولید می کنند. وجود چربی زیاد در غذا باعث تحریک غدد چربی و افزایش فعالیت این غدد برای تولید آنزیم نام برده می شود.

بهترین توصیه این است که غذاهای مفید و خوشمزه اما کم چرب مصرف نمایید. البته این عمل باعث رویش موی جدید نمی شود، اما نمی تواند از ریزش سایر موها جلوگیری کند به طور کلی باعث سلامت جسم نیز می شود.

همچنین مصرف مقداری مخمر همراه یک لیوان آب پرتقال در صبح بسیار سودمند می باشد. زیرا مخمر منبع مناسبی از ویتامین های گروه B و املاح کمیاب (املاحی که بدن به میزان خیلی کم به آنها نیاز دارد) و اسیدهای آمینه است. به علاوه مصرف روغن ماهی و گردو که دارای اسیدهای چرب امگا – 3 و تخمه آفتابگردان که داری اسیدهای چرب امگا – 6 است، مفید می باشد.

برخی از مردم برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز خود تمایل دارند از قرص و دارو استفاده کنند و کمتر سراغ مواد مغذی مفید می روند. متخصصان تغذیه معتقدند که تنها 10 تا 20 درصد از مواد مغذی  این قرصها جذب می شوند و هنوز عوامل ناشناخته زیادی در غذاها وجود دارد که هنوز به شکل شیمیایی در داروها ساخته نشده اند، در نتیجه قرص و دارو هرگز نمی تواند جانشین غذا شود و فقط در مواقع ضروری از مکمل های غذایی می توان استفاده کرد.

بررسی ها نشان می دهند که اسیدهای چرب امگا – 3 و امگا – 6 با سلامت مو در ارتباط هستند، زیرا اغلب مردم وقتی منابع این نوع اسیدهای چرب را کمتر مصرف می کنند و یا اصلاً مصرف نمی کنند، دچار خشکی و شکنندگی مو، خارش و شوره پوست سر، در نهایت ریزش مو می شوند.

منابع اسیدهای چرب امگا – 3 و امگا - 6

اسیدهای چرب امگا – 3 شامل آلفا – لینولینک اسید و ایکوزا پنتانوئیک اسید (EPA) است در ماهی های آب سرد مانند ماهی سالمون و ساردین، روغن سویا و کانولا، جوانه گندم، روغن گردو، روغن تخم کتان یا پنبه دانه و روغن ماهی یافت می شوند.

اسیدهای چرب امگا – 6 شامل اسید لینولئیک و امگا – لینولئیک اسید می باشد و در روغن ماهی غیر اشباع گیاهی مانند روغن ذرت، روغن کانولا، روغن سویا، روغن بادام زمینی و روغن آفتابگردان یافت می شوند.