نقش تغذیه در پیشگیری و بهبود علائم هموروئید (بواسیر)

هموروئید یا بواسیر اختلال رایج در مقعد و رکتوم است و زمانی که رگ های پیرامون مقعد یا ناحیه پایین رکتوم ملتهب می شوند. این حالت ایجاد می گردد. این بیماری هم در زنان و هم در مردان شایع است. اما بیشتر افراد در سن 50 سالگی به این بیماری مبتلا می شوند.

علل و انواع هموروئید

چندین دسته رگ پیرامون رکتوم و مقعد وجود دارد. یک دسته از آنها رگ های هموروئیدی داخل و دسته دیگر رگ های هموروئیدی خارجی هستند. دو نوع هموروئید وجود دارد و هر نوع هموروئید را بر اساس رگ هایی که تحت تأثیر قرار می گیرند نامگذاری می نمایند. نوع داخلی نتیجه افزایش فشار در رگ های هموروئیدی داخلی و نوع خارجی نتیجه افزایش فشار در رگ های خارجی می باشد.

عوامل خطر

عوامل زیر باعث افزایش فشار در رگ های هموروئیدی می شوند. این وضعیت ها اگر چه عامل هموروئید نمی باشند، بلکه به عنوان ریسک فاکتورهایی در ایجاد این بیماری مؤثر هستند.

فشار برای دفع مدفوع، ایستادن برای مدت طولانی، بارداری، افزایش وزن و چاقی، یبوست مزمن یا اسهال، سیروز، غذاهای حاوی چربی بالا و فیبر کم.

علائم هموروئید
  • احساس دفع
  • احساس پری بعد از دفع و درد
درمان و تسکین علائم

با افزایش دریافت فیبر و مایعات می توان علائم را کاهش داد. در موارد نادر، وقتی این درمان ها موفقیت آمیز نمی باشند، از جراحی استفاده می شود.

پیشگیری از هموروئید
  • تخلیه روده به محض احساس دفع
  • ورزش (مانند پیاده روی) نیز به کاهش یبوست و ایجاد مدفوع کمک می نماید.
تغذیه درمانی

غذا نقش مهمی در بیماران مبتلا به هموروئید دارد. تغذیه مناسب در جلوگیری از هموروئید یا توقف آن مؤثر است و بالعکس، تغذیه نامناسب به تشدید درد در این بیماران کمک می کند، بطور کلی غذای بیماران هموروئیدی باید شامل موارد زیر باشد:

غذاهای غنی از فیبر

فیبر در جلوگیری از بروز یبوست نقش مؤثری دارد. غذای غنی از فیبر، حرکات روده را افزایش می دهد و به ایجاد مدفوع نرم و دفع راحت تر کمک می کند، در نتیجه به دیواره های مقعد آسیب وارد نمی شود، همچنین فیبر از فشار زیاد برای دفع جلوگیری می نماید.

1- غلات کامل

این غلات عبارتنداز: برنج، ذرت، جو، گندم و ... که حاوی فیبر بالایی هستند در میان آنها جو حاوی فیبر محلول می باشد. مکمل های حاوی سبوس نیز در پیشگیری و یا بهبود هموروئید نقش مؤثری دارند.

2- حبوبات

3- مغزها

4- میوه ها و سبزیجات

 مصرف مواد غذایی زیر باید با احتیاط صورت بگیرد:

 

فلفل قرمز

فلفل قرمز ماده غذایی نامناسب و دردسر ساز برای افراد مبتلا به بواسیر است و در زمان حملات آن باعث تشدید مشکل می شود. این تأثیر تحریک کننده ناشی از وجود ترکیبی به نام کاپسایسین است. یک ترکیب شیمیایی محرک که روی نورون ها تأثیر گذاشته و باعث انتقال درد می شود.

فلفل سیاه

فلفل سیاه نیز مانند فلفل قرمز حاوی کاپسایسین است که باعث تحریک برخی نورون های حس کننده درد شده و می تواند احساس ناخوشایند دوره حمله بواسیر را تشدید کند.

ادویه کاری

همان طور که اشاره شد ارتباطی بین مصرف غذاهای تند و تشدید درد و مشکل بواسیر وجود دارد. به عقیده محققان دانشگاه کلمبیای ایالات متحده آمریکا، در مواقع تشدید بواسیر باید از مصرف مواد غذایی حاوی ادویه کاری نیز پرهیز کرد. این ادویه باعث تحریک معده شده و مشکلات گوارشی به وجود می آورد. و در نتیجه باعث تشدید بواسیر نیز می شود.

الکل

به عقیده محققان الکل گشاد کننده عروق است. انبساط عروق خونی باعث تشدید هموروئید خارحی و داخلی می شود. به همین دلیل محققان توصیه می کنند که از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز شود.

سیگار

سیگار به دلیل انقباض رگ های خونی، برای این افراد مضر است.

و همچنین

چربی های مضر مانند چربی های اشباع شده و ترانس، محصولات غذایی مانند گوشت قرمز در صورت مصرف زیاد باعث بروز یبوست و تشدید بواسیر می شود. مصرف ملین ها بدون دستور پزشک باعث بروز اسهال شده و به نوبه خود می تواند باعث تحریک هموروئید شود و از مواد غذایی نفاخ پرهیز شود.

چند توصیه کلی

اصلاح برنامه غذایی

مواد غذایی تصفیه شده حاوی مقدار کمی فیبر هستند و برعکس چربی های حیوانی آنها زیاد است. عدم جذب فیبر کافی مانع از عبور مدفوع در روده ها شده و فشار زیادی به فرد تحمیل می کند. بنابراین بهتر است مصرف مواد غذایی حاوی فیبر افزایش یابد. سبوس ها از قبیل سبوس گندم، سبوس جو دوسر و غیره، میوه ها و سبزیجات تازه و غلات برای این مبتلایان مفید خواهد بود. همچنین مصرف آب کافی نیز توصیه می شود.

فعالیت بدنی

ورزش کردن و بی تحرک نبودن به مدت طولانی برای مبتلایان به هموروئید مفید خواهد بود. برای مقابله و کاهش عوارض بواسیر لازم است که تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کرده و سالم تر زندگی کنید.