"تغذیه در بیماری ها"

زخم معده به جراحات دردناکی گفته می شود که در جداره داخلی معده و یا قسمت آغازین روده کوچک که اثنی عشر نامیده می شود وجود دارد.

شایعترین باکتری ایجاد کننده  زخم، باکتری هلیکو باکترپیلوری می باشد. این باکتری در عفونت های انسانی بسیار شایع است. این باکتری توسط آب و غذا منتشر می شود، همچنین در بزاق دهان نیز دیده شده است. و احتمال می رود که بتواند از راه هایی مثل بوسیدن هم انتقال یابد. این باکتری می تواند به دیواره معده چسبیده و باعث ضعیف شدن و التهاب آن قسمت از معده می شود.

ادامه مطلب . . .

کولیت اولسراتیو که به کولیت روده (ورم یا آماس روده) نیز معروف است، یکی از انواع بیماری های التهابی روده است. که باعث التهاب طولانی مدت در بخشی از دستگاه گوارش می شود همانند بیماری کرون که یکی دیگر از انواع بیماری های التهابی روده می باشد، کولیت اولسراتیو نیز می تواند ناتوان کننده و خطرناک باشد.

ادامه مطلب . . .

سنگ کیسه صفرا یعنی تشکیل سنگ در داخل کیسه صفرا. کیسه صفرا عضوی در بخش تحتانی کبد است که صفرای ترشح شده از  کبد در آن تجمع یافته و هنگام نیاز از طریق مجرای صفراوی مشترک به روده باریک ریخته می شود.

  • سنگ کیسه صفرا بسیاری اوقات هیچ علامتی ندارد و به درمان نیز نیاز ندارد.
  • سنگ کیسه صفرای علامت دار ممکن است موجب کوله سیستیت مزمن شود. علائم بیماری به صورت کولیک صفراوی (درد مزمن به مدت ساعت ها در ربع فوقانی راست شکم که به پشت و شانه راست انتشار دارد) گاه همراه با تهوع و استفراغ است. گاهی درد به دنبال مصرف غذای چرب می باشد. ممکن است بیماری سال ها علائم سنگ کیسه صفرا را داشته باشد ولی وارد مرحله حاد نشود.
ادامه مطلب . . .

تاج دندانهای شیری در زمانی ساخته می شود که طفل هنوز در مرحله جنین و داخل رحم مادر است. به این جهت موادی که مادر در دوره بارداری از آنها تغذیه می کند تأثیر بسیار زیادی در چگونگی قوت و ضعف دندانهای او خواهد داشت.

به طور کلی بسیاری از املاح مغذی که در ساختمان دندانهای انسان وجود دارد قبل از رویش دندان در داخل دهان تشکیل می شوند. بنابراین زمانی که دندان از داخل لثه بیرون آمد آن قدر سخت و محکم است که به راحتی و مستقیماً می تواند در عمل جویدن مواد غذایی شرکت نماید.

ادامه مطلب . . .

چربی خون عبارتست از بالا رفتن مقدار کلسترول و یا تری گلیسرید از مقدار طبیعی آنها در خون که باعث بیماری چربی خون می شود. میزان این مواد در خون در اثر مصرف مواد غذایی بیش از میزان مورد نیاز یا هنگام بروز اختلال در سوخت و ساز چربی، افزایش می یابد. چربی خون و قند خون بالا و همچنین غلظت بالای خون باعث گزگز، مور مور شدن و خواب رفتگی پا می شود و به هنگام خواب، کف پا بسیار داغ می شود و فرد را بیدار می کند.

ادامه مطلب . . .

سرطان نامی است که به مجموعه بیماری هایی اطلاق می شود که از تکثیر مهار نشده سلولها پدید می آیند. سلولهای سرطانی از ساز و کارهای عادی تقسیم و رشد سلولها جدا می افتند. علت دقیق این پدیده نامشخص است ولی احتمال عوامل ژنتیکی یا موادی که موجب اختلال در فعالیت سلولها می شوند در هسته سلول اشکال وارد کنند. از جمله این موارد می توان از مواد رادیواکتیو، مواد شیمیایی و سمی یا تابش بیش از حد اشعه هایی مانند نور آفتاب نام برد. در یک جاندار سالم همیشه بین میزان تقسیم سلول، مرگ طبیعی سلولی و تمایز یک تعادل وجود دارد.

ادامه مطلب . . .

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا نشانگان تخمدان پرکیستی (polcystic orary ayndrome pcos)  شایع ترین اختلالات غدد درون ریز در زنان و شایع ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک گذاری می باشد. نامگذاری این سندرم به دلیل وجود تخمدان های بزرگ محتوی تعداد زیادی کیست کوچک (در اغلب زنان مبتلا و نه در همه) است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته است.

زنان مبتلا به این بیماری علائم شایعی مانند اختلالات قاعدگی (به خصوص خون روش گاهگاهی "الیگومنوره")، علائم هیپرآندروژنیسم مانند پرمویی (هیرسوتیسم) و آکنه، ریزش مو و نازایی دارند. بیماران در معرض عوارض جدی مانند افزایش خطر سرطان اندومتر و پستان، دیس لیپیدمی، هیپرتانسیون، بیماری های قلبی و عروقی و دیابت می باشند. شیوع چاقی و دیس لیپیدمی در مبتلایان به pcos بیشتر از زنان سالم می باشد. 40 درصد زنان مبتلا دچار چاقی مفرط و 75 درصدشان نازا می باشند.

ادامه مطلب . . .

یکی از بیماری هایی که افراد بسیاری در نقاط مختلف جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند "بیماری کلیوی" است. افراد در زمان بروز این بیماری، باید به طور مرتب و مداوم تحت درمان قرار بگیرند و زمانی که دیگر هیچ دارویی جوابگوی آنها نباشد، پیوند کلیه تنها راه باقیمانده برای ادامه حیات این بیماران است.

در حال حاضر 15000 بیمار دیالیزی وجود دارد که برای ادامه زندگی، هفته ای سه بار دیالیز می شوند و سالانه 17 درصد به آنها افزوده می شود. بسیاری از افراد جامعه از بیماری حاد کلیوی خود اطلاع ندارند. در حالیکه با یک آزمایش خون به راحتی می توانند مسیر زندگی خود را قبل از گرفتار شدن در چنگال دیالیزی تغییر دهند.

ادامه مطلب . . .

سنگ کلیه که رنال کلکولوس یا نفرولیت هم نامگذاری شده است، جسم سختی است که از کانی های موجود در ادرار تشکیل می شود. سنگهای کلیه معمولاً از راه مجرای ادرار دفع می شوند و اگر کوچک باشند هیچ نشانگانی ندارند، ولی اگر اندازه سنگ کلیه به 3 میلی متر برسد مجرای میزنای را بسته و درد شدیدی را در پهلوها و پشت ایجاد می کند که به کشاله ران نیز کشیده می شود. این درد را قولنج کلیوی نامیده اند و به صورت درد بازگشت کننده هر 20 تا 60 دقیقه تکرار می شود.

ادامه مطلب . . .

میگرن یکی از اختلالات شدید است که ویژگی آن سردردهای ملایم یا شدید پی در پی می باشد و غالباً با علائمی در سیستم عصبی آنونومین همراه است. این نوع از سردرد در یک طرف است (بر نیمی از سر تأثیر می گذارد) و ماهیتاً ضربان دار است و از 2 ساعت تا 72 ساعت ادامه دارد. علائم همراه با آن می تواند شامل حالت تهوع، استفراغ، نورگریزی (افزایش حساسیت به نور)، صدا ترسی (افزایش حساسیت به صدا) باشد و درد به طور کلی با افزایش فعالیت بدنی افزایش می یابد.

ادامه مطلب . . .