"تغذیه در بیماری ها"

برای بسیاری از افراد، داشتن فرزند، یکی از مهم ترین و شیرین ترین تجربه های زندگی است. تحقیقات اخیر حاکی از این است که از هر چهار زوج، یکی با مشکلات باروری مواجه می شود و این مشکلات تأثیر بسیاری در وضعیت روحی و روانی افراد خواهد داشت.

ادامه مطلب . . .

سکته مغزی یکی از بیماری هایی است که گاهی بدون علامت خاصی بروز می کند و به طور ناگهانی نمایان می شود. برای همین هم بسیاری از افراد می خواهند با شیوه های پیشگیری از آن آشنا شوند.

گرچه هنوز در مورد تأثیر رژیم غذایی در شیوع سکته، شواهد محکمی در دست نیست، ولی بسیاری از پزشکان معتقدند که رژیم درمانی سبب کاهش فشار خون شده، در نتیجه سبب کاهش خطر بروز سکته مغزی می شود. در حضور رادیکالهای آزاد رگ های مغزی سریعتر دچار عارضه می شوند، بنابراین افزایش مصرف مواد مغذی آنتی اکسیدانی، به مبارزه علیه خطر رادیکالهای آزاد کمک می کند.

میوه و سبزیجات و همچنین آب آنها، غنی از ویتامین های آنتی اکسیدان، پتاسیم و ترکیبات گیاهی مفید بوده و مقدار کمی سدیم دارند و باید به میزان حداقل 5 واحد در روز مصرف شوند. تحقیقات در کشور انگلستان نشان داده است که دریافت بالای میوه و سبزیجات با شیوع پایین سکته مغزی ارتباط دارد.

ادامه مطلب . . .

یبوست یا خشکی مزاج عارضه ای در دستگاه گوارش است که بر اثر آن، مواد دفعی در روده بزرگ سفت می شوند و دفع آنها با درد و سختی همراه می شود. یبوست حاد ممکن است سبب بسته شدن روده شود. که به نوبه خود حتی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

علل بروز این عارضه ممکن است رژیم غذایی نامناسب، بر هم خوردن تعادل هورمونی، اثر جانبی داروهای مصرفی و یا آناتومی بدن باشد. روشهای درمان شامل اصلاح رژیم غذایی و تمرینات ورزشی است.

ادامه مطلب . . .

علم تغذیه مبحثی جالب برای تمامی اقشار است. در نگاه اول تغذیه یعنی مصرف غذای کافی جهت زنده ماندن، ولی از نظر تأثیر بر سلامتی یعنی مبارزه علیه چاقی، دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی – عروقی، با دقیق شدن در مبحث تغذیه اهمیت مواد مغذی در بدن روز به روز مشخص تر می گردد.

ثابت شده است که برای تمامی فرایندهای منجر به سلامتی در بدن و حفظ سلامت بدن، تغذیه نقش مستقیم و مثبت دارد سیستم پیچیده بهبود زخم یکی از این مکانیسم ها می باشد که در جهت حفظ سلامتی، علی رغم جراحت وارده و هجوم میکروارگانیسم ها عمل می کند.

ادامه مطلب . . .

آب سیاه یا گلوکوم اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر روی چشم و عصب و وابسته به فشار داخل چشمی است این مشکل می تواند به بینایی چشم مبتلا به صورت ماندگار آسیب برساند و در صورت عدم درمان حتی منجر به کوری شود.

به عبارتی علت آن افزایش شدید فشار زجاجیه یا همان ماده درون چشم است. به طور کلی اشکال خروج این مایع از منافذ بسیار کوچکی در پیرامون عنبیه (دایره رنگی چشم) است. در برخی موارد بطور مادرزادی منافذ تنگ هستند. در موارد دیگر جلو آمدن عنبیه یا مسدود شدن این منافذ با رنگدانه های عنبیه یا یاخته های خون پس از خونریزی داخل چشم مسیر تخلیه مایع داخل چشم تقریباً مسدود می شود.

ادامه مطلب . . .

هپاتیت به معنی التهاب در پارانشیسم کبد است و به دلایل مختلفی می تواند ایجاد شود که بعضی از آنها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می کنند می توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و همچینن ویروس اشاره نمود. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می گردد.

عامل بیماری هپاتیت ویرال (ویروسی) یک ویروس است و در ابتدا می تواند مثل یک سرماخوردگی بروز نماید، ولی بیماری مزمن هپاتیت C برعکس سرماخوردگی معمولی به دلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می تواند حیات بیمار را تهدید کند. بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع B  و  C علائمی ندارد. برخی از بیماران علائم سرشتی عفونت ویروسی را نشان می دهند از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدی بروز می کند که شامل تورم شکم، اندامها، یرقان و خونریزی های گوارشی و .. است.

ادامه مطلب . . .

هموروئید یا بواسیر اختلال رایج در مقعد و رکتوم است و زمانی که رگ های پیرامون مقعد یا ناحیه پایین رکتوم ملتهب می شوند. این حالت ایجاد می گردد. این بیماری هم در زنان و هم در مردان شایع است. اما بیشتر افراد در سن 50 سالگی به این بیماری مبتلا می شوند.

ادامه مطلب . . .

ترک اعتیاد به مواد مخدر به روند درمان روانی یا پزشکی اعتیاد به مواد مخدر روان گردان مانند تریاک، هروئین، کوکائین، برخی داروها و الکل اطلاق می شود. بنابه تعریف اداره خدمات مواد مخدر و بهداشت روانی آمریکا در سال 2010 میلادی که بر اساس تجربیات کسانی که خود را از چنگال اعتیاد رها کرده اند بنا شده است، تعریف ترک اعتیاد (بهبودی از اعتیاد) به شرح زیر است. "بهبودی یک فرایند تغییر است که از طریق آن افراد برای بدست آوردن سلامت و رفاه و آسایش خود و بدست گرفتن اختیار زندگی تلاش کرده و سعی می کنند تا همه امکانات و قابلیت های بالقوه خود را مجدداً بدست آورند"

 

ادامه مطلب . . .

بیماری روانی به گروهی از بیماری ها گفته می شود که با تأثیر بر تفکر و رفتار باعث ایجاد ناراحتی برای فرد مبتلایاایجاد ناتوانی در وی می شوند. علت بیماری های روانی به خوبی شناخته نشده است ولی آنچه مسلم است این است که عوامل ژنتیک، استرس های مختلف و نوع تعامل فرد با دیگران در ایجاد یا بروز آنها مؤثر است. افسردگی، اضطراب و افسوس، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنیا از جمله این اختلالات هستند.

ادامه مطلب . . .

زخم معده به جراحات دردناکی گفته می شود که در جداره داخلی معده و یا قسمت آغازین روده کوچک که اثنی عشر نامیده می شود وجود دارد.

شایعترین باکتری ایجاد کننده  زخم، باکتری هلیکو باکترپیلوری می باشد. این باکتری در عفونت های انسانی بسیار شایع است. این باکتری توسط آب و غذا منتشر می شود، همچنین در بزاق دهان نیز دیده شده است. و احتمال می رود که بتواند از راه هایی مثل بوسیدن هم انتقال یابد. این باکتری می تواند به دیواره معده چسبیده و باعث ضعیف شدن و التهاب آن قسمت از معده می شود.

ادامه مطلب . . .